Kategoria: Twoje zdrowie
Opublikowano: 2021-09-22 08:35:55 przez Czas2012

Ból głowy – choroba cywilizacyjna

Jak często masz uczucie, że Twoja głowa waży tonę, zaraz wybuchnie i snujesz się codzienne z bólem, nad którym nie możesz zapanować? Drażni Cię każdy dźwięk, zapach, światło… i wszyscy dookoła. BÓL GŁOWY to kolejna choroba cywilizacyjna.

Jeżeli cierpisz na napadowe lub przewlekłe bóle głowy, poświęć proszę 2 minuty i przeczytaj kilka przydatnych wskazówek na ten temat.

Pamiętaj:
Bóle głowy różnego pochodzenia diagnozuje (SZUKA PRZYCZYNY) i leczy lekarz specjalista NEUROLOG, który w razie potrzeby współpracuje z innym lekarzami specjalistami oraz fizjoterapeutą, sprawdzając gdzie znajduje się źródło Twojego bólu głowy.

NEUROLOG najczęściej współpracuje z:
- HIPERTENSJOLOGIEM np. ból głowy -> nadciśnienie tętnicze,
- NEUROCHIRURGIEM np. ból głowy -> zmiany naczyniowe w głowie, tętniaki,
- OKULISTĄ np. ból głowy -> wada wzroku, źle dobrane okulary
- STOMATOLOGIEM np. ból głowy -> promieniujący od zęba
- ALERGOLOGIEM np. ból głowy -> alergia na pokarmy, przewlekły alergiczny nieżyt nosa
- LARYNGOLOGIEM np. ból głowy -> choroby zatok

Głowa może Cię boleć z powodu:

 • urazu, stłuczenia

 • zakażenia ogólnoustrojowego (np. gorączka ), zakażenia układu nerwowego (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych)

 • chorób naczyniowych (np. nadciśnienie tętnicze, niektóre wady serca) w tym chorób układu nerwowego (np. tętniaki, naczyniaki, krwotoki mózgowe) guzów mózgu

 • działania substancji chemicznych

 • zaburzeń metabolicznych np. otyłość

 • chorób nosa, zatok, jamy ustnej, uszu, skóry głowy

 • nerwobólów czaszkowych (np. nerwoból nerwu trójdzielnego)

 • przewlekłego stresu i wzmożonego napięcia na przykład mięśni obręczy barkowej

 • miesiączki

 • depresji, zaburzeń psychicznych oraz emocjonalnych

 • spożywania produktów i szkodliwych substancji, które wywołują bóle głowy np.: czerwone wino, ser żółty, czekolada, orzeszki ziemne, alkohol, środki odurzające

 • niedocukrzenia (niedobór glukozy „cukru” w organizmie)

 • problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa np. dyskopatia odcinka szyjnego

 • działania niepożądanych leków, które przyjmujesz

 • braku snu

Jeżeli masz pracę "biurową" tzn. siedzisz NIEPRAWIDŁOWO kilka lub kilkanaście godzin przed komputerem w różnych pozycjach i nie robisz sobie systematycznych przerw – Twoja napięta obręcz barkowa i mięśnie szyi mogą powodować NAPIĘCIOWE bóle głowy. Najlepiej wtedy skontaktować się z fizjoterapeutą, który między innymi poprzez MASAŻ, pomoże rozluźnić Twoje napięte mięśnie oraz popracuje z Tobą nad prawidłowymi wzorcami ruchowymi.

Lekarz specjalista NEUROLOG musi przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad, zbadać Cię i w zależności od rodzaju bólów głowy i tego co stwierdzi w badaniu, zleci odpowiednią diagnostykę np.: badania laboratoryjne z krwi, tomografię głowy, rezonans głowy, rentgen odcinka szyjnego, rezonans odcinka szyjnego, tomografię odcinka szyjnego, EEG (elektroencefalogram).

Stosuj się do zaleceń lekarza i z nim WSPÓŁPRACUJ (nie lecz się na własną rękę!). Często Pacjenci dobierając sobie sami leki przeciwbólowe nie szukają przyczyny i rozwiązania problemu tylko doprowadzają do tego, że rozwija się u nich np. choroba wrzodowa żołądka (nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bez stosowania odpowiedniej osłony na żołądek).

Najistotniejsze w walce z bólami głowy jest dobranie skutecznego leczenia, ZMIANA TWOJEGO STYLU ŻYCIA tj.: unikanie stresu, dobranie odpowiedniej dla Ciebie aktywności fizycznej, zmiana nawyków żywieniowych, zdrowy sen, obserwowanie a nawet notowanie swoich objawów i stopniowe wyeliminowanie czynników, które wywołują bóle głowy.
Zdrowia życzę.

lek. Sabina Nowak (specjalista neurolog) Specjalistyczne Centrum Medyczne MOVEMED
www.scm-movemed.pl

Materiał sponsorowany