Kategoria: Twoje zdrowie
Opublikowano: 2022-05-30 22:54:21 przez Czas2012

„Bóle krzyża”/Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (I)

„Nie ma czegoś takiego jak zapalenie korzonków (korzeni nerwowych) – to nie jest podłoże bólów kręgosłupa”

Problemy z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa często określa się różnymi nazwami np.: dyskopatia, zapalenie korzonków, przepuklina jądra miażdżystego, postrzał, lumbalgia, zapalenie nerwu kulszowego, ischiasz, chromanie, zwyrodnienie dysku, lumbago, spondyloza, rwa kulszowa.

Poprzez nasze nieprawidłowe nawyki ruchowe w życiu codziennym, w pracy oraz konsumpcyjny (siedzący) styl życia - jest to obecnie jedna z najczęściej występujących dysfunkcji kręgosłupa, która wpływa negatywnie na jakość naszego życia.
Warto wiedzieć, że mamy dwie postacie kliniczne dotyczące „bólów krzyża”:

  • zespoły bólowe (ból)

  • chromanie neurogenne (kalectwo ruchowe) – upośledzenie zdolności chodzenia aż do całkowitej jej utraty

Żeby zrozumieć co boli w kręgosłupie warto poznać podstawy anatomii dotyczące tej części naszego ciała. Dzisiaj skupimy się na strukturze anatomicznej, którą potocznie nazywamy DYSKIEM.

/media/user/images/upload/Maj/Maj 2022/2.jpg
Zdjęcie: [http://www.fizjosport.krakow.pl/dyskopatia.html]

Najważniejszą strukturą, która ulega patologii w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym jest tzw. DYSK/KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY. Dysk zbudowany jest z pierścienia włóknistego (obrazując można pierścień włóknisty porównać do solidnej gumowej uszczelki hydraulicznej) oraz jądra miażdżystego (kiepsko rozżuta guma do żucia).

Pierścień włóknisty może pękać – nawet przez tzw. pęknięcie zmęczeniowe – wtedy mamy rozlany, tępy „ból krzyża”. Najczęściej Pacjent wtedy mówi w wywiadzie lekarskim: Pani Doktor schyliłem się i nie mogę się wyprostować, zawiało mnie.

Jeżeli dojdzie do pęknięcia/przerwania pierścienia włóknistego w stanie ostrym należy zastosować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, leki rozluźniające (zmniejszające napięcie mięśniowe), fizykoterapię (zabiegi o charakterze przeciwbólowym i przeciwzapalnym), ćwiczenia oddechowe oraz układanie się w pozycjach odciążeniowych i przeciwbólowych, starając się doprowadzić do wygojenia pierścienia. Jeżeli pierścień się nie wygoi, jądro miażdżyste uwypukla się i zaczyna uciskać na korzenie nerwowe i nerwy rdzeniowe. Kiedy korzenie i nerwy są uciśnięte – ból zaczyna promieniować z tyłu wzdłuż nogi – rwa kulszowa lub z przodu nogi – rwa udowa.

/media/user/images/upload/Maj/Maj 2022/1.jpg
Zdjęcie: [http://reha-master.pl/o-dyskopatii-l-d-wiowej.html]

Pamiętajmy, że nie należy lekceważyć bólu w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym licząc, że samo przejdzie. Im wcześniej zareagujemy i udamy się do lekarza specjalisty neurologa, który zaleci nam odpowiednie leki i skieruje do doświadczonego fizjoterapeuty, tym lepsza i szybsza szansa na wyleczenie.

Zdrowo pozostańmy w ruchu!

Pozdrawiamy,

ZESPÓŁ SCM MOVEMED
www.scm-movemed.pl