Kategoria: Twoje zdrowie
Opublikowano: 2023-04-06 10:47:09 przez Czas2012

Czy publiczna opieka zdrowotna „na NFZ” jest za darmo?

Płacisz, a nie możesz skorzystać z usług

Dlaczego większość społeczeństwa ma przekonanie, że jeśli korzysta z publicznych usług medycznych realizowanych „na Narodowy Fundusz Zdrowia”, to są one bezpłatne (darmowe)? Darmowe to znaczy, że Pacjent nie płaci za realizację tych usług medycznych z własnej kieszeni. Czy tak jest w rzeczywistości?

Podając tylko jeden przykład osób, które rozliczają się wg skali podatkowej w 2023 roku (opodatkowanie na zasadach ogólnych) doskonale widać, że publiczne usługi medyczne realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia NIE SĄ ZA DARMO – NIE SĄ BEZPŁATNE.
Jak wygląda obowiązkowa składka zdrowotna odprowadzana w 2023 roku wg tzw. „zasad ogólnych”?

Jeśli Twoja wysokość miesięcznego dochodu to kwota 3490 zł brutto, to miesięczna wysokość składki zdrowotnej w 2023 roku wynosi 314,10 zł. Teraz pomnóż kwotę 314,10 zł przez 12 miesięcy: 3769,20 zł – tyle zapłacisz w skali roku za swoją opiekę zdrowotną „na NFZ” – czy to jest BEZPŁATNIE?

Ile razy jesteś w stanie skorzystać z konsultacji lekarskiej np. u lekarza specjalisty w ciągu roku, widząc jakie są kolejki i odległe terminy? Niech każdy sobie sam policzy na podstawie swoich rocznych potrzeb zdrowotnych.

Co by było gdyby kwota 3769,20 zł (podana tylko i wyłącznie na jednym przykładzie tj. „skali podatkowej”) zostawała na Twoim medycznym koncie oszczędnościowym? Przecież to Twoje ciężko zarobione pieniądze! Gdyby była taka potrzeba, to po Twojej wizycie u lekarza odpowiednia kwota byłaby odprowadzana na ten cel z Twojego konta oszczędnościowego. Korzystasz z usługi-płacisz, a nie jak mamy obecnie: płacisz cały czas i nie masz możliwości skorzystania z usług medycznych w takim zakresie, w jakim potrzebujesz, ponieważ system publicznej ochrony zdrowia jest niewydolny.

Ile razy jesteś w ciągu roku u lekarza „na NFZ”, a ile razy musisz korzystać z usług prywatnych? Gdzie jest lepszy dostęp do usług medycznych „na NFZ”, czy w systemie prywatnym usług medycznych?

Nic w życiu nie ma za darmo, publiczna ochrona zdrowia tym bardziej NIE JEST DARMOWA. Walczmy z tą niesłuszną narracją, że coś jest za darmo. Bądźmy świadomi jaka jest ogromna skala opodatkowania naszych pieniędzy ze szczególnym uwzględnieniem SKŁADKI ZDROWOTNEJ.

ZESPÓŁ SCM MOVEMED
Marta Mrzygłód
www.scm-movemed.pl