Kategoria: Twoje zdrowie
Opublikowano: 2022-02-14 21:52:02 przez Czas2012

Styl życia – mieszkańców Okinawy. Czego możemy się od nich nauczyć?

Chcesz żyć długo w zdrowiu i szczęściu? Słuchaj mądrzejszych od siebie, szukaj międzypokoleniowych inspiracji, zaufaj naturze. Mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa są źródłem czerpania wiedzy na temat „długowieczności”, wynikającej z odpowiedniego stylu życia. Jest to alternatywa dla nas – „zabieganych ludzi zachodu”, którzy zagubili się w swojej sztucznej, niezdrowej konsumpcyjności, przewlekłym pośpiechu, stresie i „bylejakości” typu: szybciej, taniej, więcej.

Długowieczność Japończycy zawdzięczają: odpowiedniej aktywności fizycznej, społecznej i tradycyjnej diecie, która – pomimo niskiej kaloryczności – jest bogata w cenne składniki odżywcze, zwłaszcza antyoksydanty i flawonoidy.

Ale dzisiaj nie o diecie - zasady zdrowego jedzenia z Okinawy zawsze możemy przedyskutować z mądrym DIETETYKIEM, który pomoże tak zaaranżować posiłki, aby były one na wzór diety „okinawskiej”. Twoje życie w zdrowiu zależy od m.in. od tego, jakich wyborów będziesz codziennie dokonywać, w jaki sposób będziesz myśleć i wdrażać swoje postanowienia.

Mieszkańcy Okinawy swoją życiową filozofią podpowiadają nam JAK CZERPAĆ RADOŚĆ Z ŻYCIA oraz na jakich podstawach budować „swoją długowieczność”.

Jakie to zasady?

 1. Bądź zajęty i aktywny jak najdłużej, nawet w sędziwym wieku.

 2. Czerp radość, a nawet szczęście z bycia zajętym.

 3. Bądź optymistą i ciesz się życiem, nawet w starości.

 4. Witaj każdy poranek jako dar, osobisty sukces, ciesząc się, że… możesz go po raz kolejny w życiu powitać.

 5. Ciesz się z każdych kolejnych urodzin, celebruj że znów nadeszły.

 6. Traktuj swoje życie jako długą, ciekawą i miłą przygodę.

 7. Dbaj i pielęgnuj silne więzi z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami i lokalną społecznością.

 8. Zawsze bądź gotowy do pomocy otaczającym Cię ludziom.

 9. Działaj w zespole ludzi w ramach rozrywki, ale także w ramach pracy na rzecz sąsiedztwa, dzielnicy, miasteczka.

 10. Pamiętaj, że więzy rodzinne i przyjacielskie oraz fakt, że zawsze można na nie liczyć, dają silne poczucie bezpieczeństwa.

 11. Zawsze odnajduj sens życia.

 12. Posiadaj pasje i je spełniaj, przy czym pamiętaj, że nie muszą to być wielkie pasje. Jeżeli w małych rzeczach będziesz dobry i dokładny, to i w wielkich taki będziesz.

 13. Uprawiaj codzienną nawet małą aktywność fizyczną. Dopasuj ją do swoich aktualnych możliwości. Czerp radość głównie ze spacerów lub pracy w ogródku.

Ktoś może powiedzieć, przecież to takie proste, żadna nowość i rewelacja. Tak, może to wydawać się takie zwyczajne, oklepane, ale… czy w codziennym życiu, pamiętasz o tym? Ile punktów możesz sobie „odhaczyć”, że je realizujesz na 100%?

Proste postanowienia przeważnie bywają najtrudniejsze. Dlatego ważne jest, by stosować zasadę małych kroków i stopniowo wprowadzać w życiu swoim i najbliższych małe zmiany, pamiętając – że każdego dnia można zaczynać na nowo.

Tekst na podstawie: ABC żywienia. Dieta i długowieczność z Okinawy

Zespół SCM MOVEMED
www.scm-movemed.pl