Kategoria: Twoje zdrowie
Opublikowano: 2021-12-12 00:31:17 przez Czas2012

Współpraca LEKARZ-PACJENT warunkiem dobrych efektów leczenia

Tylko zaangażowanie i współpraca z dwóch stron: LEKARZ-PACJENT może przynieść założone efekty. Istotnym elementem utrzymania naszego organizmu w zdrowiu jest świadomość swoich nawyków oraz codziennego stylu życia. Wielodyscyplinarny zespół SCM MOVEMED podczas różnych wizyt z Pacjentami dąży do wypracowania tzw. postawy „empowered patient” – czyli pacjenta poinformowanego i zaangażowanego w sprawy własnego zdrowia. Jeżeli lekarz, fizjoterapeuta, dietetyk, psycholog, trener osobisty będzie sugerował zmiany, a Pacjent nie będzie się do nich stosował – nie można spodziewać się oczekiwanych rezultatów.

Najłatwiej wytłumaczyć to na konkretnym przykładzie. Spotykamy często sytuację, kiedy do lekarza trafia pacjent z otyłością, skarżący się na bóle kręgosłupa i stawów. Ma złe wyniki badań np. wysoki poziom cholesterolu i zaburzoną gospodarkę hormonalną. Oczekuje od specjalisty, że uśmierzy jego ból i przepisze leki, które zniwelują jego problemy zdrowotne. Niestety, my nie mamy cudownych tabletek, które rozwiążą za nas wszystkie problemy zdrowotne i dopóki Pacjent nie uświadomi sobie, że musi zrzucić zbędne kilogramy, będziemy tylko leczyć skutki chorób, a nie ich przyczyny.

Czy masz świadomość, jak wiele w swoim życiu możesz zmienić drobnymi krokami, małymi etapami, ale i ciężką pracą?

Mówi się, że w życiu nie ma nic za darmo i to prawda.

Może warto podjąć decyzję, by w końcu rzucić palenie? Często przed siłownią widuje się osoby, które przed treningiem, muszą „puścić dymka”. Czy ta niespójność ma w ogóle sens? Czy palenie a następnie trening to zdrowy tryb życia? Oczywiście, lepiej robić cokolwiek niż siedzieć na kanapie i tylko narzekać, ale podejmując już wysiłek, może warto pójść o krok dalej?

Zamiast zaczynać dzień od kawy, spróbuj wypić szklankę wody z wyciśniętym sokiem z połówki cytryny i szczyptą naszej polskiej soli kłodawskiej. Jeżeli podczas wieczoru z przyjaciółmi chcesz pić alkohol, wybieraj taki, który ma najmniejszą wartość kaloryczną (np. czerwone wino) i staraj się pić z umiarem.

Szanuj siebie i swoje zdrowie. Miej świadomość swojego ciała, swojej choroby, swojego, często niewłaściwego stylu życia, zaniedbań względem zdrowia fizycznego i psychicznego. Jeżeli masz na coś wpływ – zmień to na lepsze. Jeżeli nie masz na coś wpływu, nie zajmuj się tym problemem i nie marnuj swojej energii na chodzenie drogami, które nie prowadzą do osiągnięcia dobrego, zamierzonego celu.

Motywacja to podstawa. Trzymamy kciuki.

Z pozdrowieniami.
Zespół SCM MOVEMED
www.scm-movemed.pl