Kategoria: Twoje zdrowie
Opublikowano: 2022-04-27 00:24:52 przez Czas2012

Zapotrzebowanie na żelazo, a aktywność fizyczna

Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym, który występuje w organizmie człowieka i jest jednym z najważniejszych minerałów. Wchodzi w skład wielu białek oraz enzymów, a w tym hemoglobiny oraz mioglobiny. Co więcej, żelazo pozytywnie wpływa na układy odpornościowe oraz nerwowe człowieka, a także posiada działanie przeciwutleniające. Ponadto, pomimo tak istotnej roli, jaką odgrywa żelazo, organizm nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie. To powoduje, że należy dostarczać je za pomocą pożywienia, a jeśli jest to utrudnione, należy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Niedobory żelaza wśród sportowców
Poziom żelaza w organizmie człowieka powinny kontrolować szczególnie osoby, które są aktywnie fizyczne. Co ciekawe, o ile mówi się, że sport to zdrowie, to w przypadku żelaza, podczas wzmożonej aktywności fizycznej dochodzi do jego wzmożonego wypłukiwania z organizmu. Dostarczenie odpowiedniej jego ilości w pożywieniu, może okazać się dość trudnym zadaniem.

Jest to spowodowane tym, że żelazo jest wydalane z organizmu człowieka razem z potem, skórą, krwią, moczem, poprzez układ pokarmowy itp. W przypadku kobiet, szczególnie istotne jest żelazo w przypadku występowania obfitych miesiączek, które mogą doprowadzić do jego dużych niedoborów. W przypadku uprawiania sportu, sytuacja może zostać spotęgowana. Dodatkowym problemem jest fakt, że podczas uprawiania sportu, dochodzi do szybszego rozkładu czerwonych krwinek.

Pożywienie jako wartościowe źródła żelaza jest bardzo ważne, jednak w przypadku sportowców może być niewystarczające. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie suplementy diety, które dostarczą odpowiedniej ilości żelaza wobec aktywności fizycznej.Właśnie takie produkty, można znaleźć w ofercie sklepu SFD - https://sklep.sfd.pl/%C5%BBelazo-k924.html.

Jakie są objawy niedoboru żelaza?
Niedobory żelaza są bardzo groźne dla organizmu człowieka. Mogą powodować wiele poważnych zmian, a w konsekwencji prowadzić do niebezpiecznych chorób. Niepokojący jest również fakt, że sportowcy niedobory żelaza często identyfikują jako “przetrenowanie”, które może mieć podobne objawy. Warto jednak w takiej sytuacji skontrolować poziom żelaza w organizmie, aby mieć pewność czy nie posiadamy jego niedoborów. Co może świadczyć o niedoborze żelaza we własnym organizmie?

Zmęczenie,
• Bezsilność,
• Duszność,
• Bladość,
• Ból głowy,
• Kołatanie serca,
• Utrata apetytu lub dziwny apetyt - np. chęć zjedzenia trawy, śniegu, lodu itp.
• Kruchość włosów i paznokci,
• Spadek wytrzymałości fizycznej,
• Dzwonienie w uszach,
• Pęknięcia w kącikach ust.

Co jednak istotne to fakt, że w przypadku spadków poziomu żelaza w organizmie, objawy wcale nie muszą wystąpić. Wtedy znacznie trudniej jest to wychwycić, a długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu rzeczy, może doprowadzić do niedokrwistości (anemii). Wtedy objawy dają się zdecydowanie bardziej we znaki i łatwiej je zauważyć.

Niedobory żelaza mogą być spowodowane przez przeróżne sytuacje, jednak szczególnie ważne jest to, aby kontrolować to przy dużej aktywności fizycznej. Odpowiednia dieta może pomóc w utrzymywaniu żelaza na odpowiednim poziomie w organizmie. Jednak w przypadku sportowców, często musi być to związane z odpowiednimi odżywkami i suplementami diety, a te można znaleźć w ofercie sklepu SFD - https://sklep.sfd.pl/.