Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-10-19 22:27:20 przez system

Przedsiębiorcy wolą gminę Bochnia

Miasto straciło 53 tys.

Spore zmiany w systemie podatkowym miasta spowodowała decyzja władz gminy Bochnia o obniżeniu stawek podatkowych za samochody. Po kilku miesiącach już widać, że niektórzy przedsiębiorcy wolą płacić o wiele niższe podatki i … przenieśli swój biznes do gminy obok.

534 zł tyle wynosić będzie nowa stawka podatku w mieście Bochnia od samochodów ciężarowych od 3,5 do 5,5 tony w roku 2018. Jest to obniżenie opłaty o 30%. Podobnie niższe stawki zapłacą właściciele innych pojazdów – samochodów do 9 ton i powyżej, ciągników czy autobusów. Jest to wiadomość bardzo dobra dla przedsiębiorców używających tego rodzaju pojazdów. Co jednak spowodowało to, że radni miasta zamierzają przegłosować taką uchwałę i stanęli wreszcie na gruncie ułatwiającym mieszkańcom działalność gospodarczą? Okazuje się, że jest gmina, która stawki podatków za tego typu samochody ma jeszcze niższe i to o wiele niższe. W gminie Bochnia stawka podatku od samochodów ciężarowych od 3,5 do 5,5 tony wynosi tylko … 145 zł. Taka niska opłata powoduje, że już 6 przedsiębiorców przeniosło tam swoją działalność. Budżet miasta stracił na tym 53 tys. złotych – dowiedzieliśmy się podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Zyskał oczywiście budżet gminy Bochnia. Jak widać rozwiązania z niskimi podatkami w tle się opłacają. Wójt gminy Bochnia może mieć powody do satysfakcji. W skali budżetu nie jest to może kwota imponująca ale zapoczątkował trend który na dłuższą metę może się gminie i mieszkańcom opłacić. Opłaci się również przedsiębiorcom. Niższe podatki to więcej pieniędzy na inwestycje prowadzone przez firmy i więcej pieniędzy na zatrudnienie.

Gmina Bochnia wypada też bezkonkurencyjnie w stosunku do sąsiadów np. gminy Rzezawa, Brzeska, Gdowa czy miasta Kraków. Patrz tabela poniżej:

/media/data/upload/Pazdziernik/Pazd2017/Podatki od samochodów.JPG