Kategoria: Foto - wideo
Opublikowano: 2021-09-26 21:37:40 przez Czas2012

Nowy Rynek i 21 Batalion Logistyczny

W sobotę Bochnia była gospodarzem wielkiego wojskowego wydarzenia. Swoje święto obchodził 21 Batalion Logistyczny im. gen. Jerzego K. Dobrodzickiego ze składu 21 rzeszowskiej Brygady Strzelców Podhalańskich. Była to pierwsza duża uroczystość na odnowionej płycie Rynku.

Dosłownie w kilka dni po oddaniu po kilkuletniej przebudowie płyty Rynku w Bochni miała na nim miejsce duża uroczystość wojskowa. Po zakończeniu mszy świętej w Bazylice św. Mikołaja wojsko oraz uczestnicy święta przeszli na bocheński Rynek, gdzie miał miejsce uroczysty apel. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie jednostce 21 Batalionu Logistycznego im. gen. Jerzego K. Dobrodzickiego ze składu 21 rzeszowskiej Brygady Strzelców Podhalańskich repliki sztandaru 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, ufundowanej przez społeczność Powiatu Bocheńskiego i Miasta Bochni. Uroczystość zakończyła defilada przybyłych jednostek oraz uczniów klas o profilu militarnym liceów ogólnokształcących z Bochni i Rymanowa.

2 pułk strzelców podhalańskich został utworzony w Bochni w listopadzie 1918 r. przez ówczesnego majora Jerzego K. Dobrodzickiego spośród żołnierzy polskich, służących w Bochni, w zaborczej armii Austro-Węgier – później masowo wstępowali w jego szeregi ochotnicy z całej Bocheńszczyzny.

Rzeszowski batalion jest kontynuatorem tradycji bojowych 2 psp, a jego pierwszy dowódca – gen. Dobrodzicki – stał się patronem batalionu. Żołnierze z charakterystyczną szarotką na rękawach mundurów zdążyli już wrosnąć w bochenki pejzaż, od lat stając się ważnymi uczestnikami wszystkich uroczystości o charakterze państwowym i patriotycznym.

Foto: Łukasz Chojecki UM