Kategoria: Foto - wideo
Opublikowano: 2020-01-06 18:26:39 przez Czas2012

Pierwszy Orszak 3 Króli przeszedł ulicami Bochni

Dziś obył się niepowtarzalny Orszak 3 Króli. Niepowtarzalny, bo królowie już nigdy nie pomaszerują przez Bochnię po raz pierwszy!

Ok. dwóch tysięcy osób wzięło udział w pierwszym pochodzie pod nazwą Orszak 3 Króli. Tak jak zapowiedziano tuż po godzinie 12.00 z trzech parafii wyruszyły barwne orszaki nawiązujące do tradycji obchodzonego dziś (6 styczeń) święta Trzech Króli. Z każdej z parafii wyruszył orszak na czele którego stał jeden z biblijnych „Mędrców”. Historia ta opisana jest w Ewangelii św. Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu (Kacper, Melchior, Baltazar) przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu tam Jezusowi.

Orszaki nawiązywały także do trzech kontynentów. Z parafii św. Mikołaja („Kacprowie”) wyruszył orszak nawiązujący do Europy, której transparent niósł jeden z uczestników. Z parafii św. Pawła („Melchiorzy”) wyruszył orszak symbolizujący Azję, natomiast z parafii św. Jana Nepomucena („Baltazarzy”) orszak nawiązywał do Afryki. To właśnie na czele tego orszaku symboliczny afrykański Król witał zbliżające się orszaki na koniu.

Wszystkie orszaki spotkały się przy skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego z ul. Mickiewicza po czym przewędrowały na Plac Sanktuaryjny przy Bazylice gdzie odbył się pokłon 3 Króli oraz wspólne kolędowanie.

Bochnia dołączyła tym samym do kilkuset innych miast w Polsce, które od dawna organizują tego typu marsze wpisujące się w tradycję świętowania Bożego Narodzenia.

pw