Kategoria: Polska daleka i bliska - Paweł Wieciech Blog
Opublikowano: 2020-11-28 14:24:22 przez Czas2012

Miasto Kopernika

Toruń - przepiękne miasto z mozaiką różnorakiej historycznej architektury. Miasto wpierw krzyżackie, hanzeatyckie później polskie i królewskie, gdzie przeplata się polska historia z okupacją krzyżacką czy pruską. Miasto Kopernika – jego miejsce narodzin – gdzie w Katedrze Świętojańskiej zachowała się gotycka chrzcielnica przy której został ochrzczony. Jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu i w całej Polsce (prawa miejskie w 1232 r.).

„Toruń ozdobnymi budowlami i pokryciem ceglanych dachówek tak cudownie jaśnieje, że niewiele miast może mu dorównać pięknością i wspaniałością”. Tak o Toruniu, w XV wieku, pisał polski kronikarz Jan Długosz. Położony niegdyś w węźle szlaków handlowych między wschodem i zachodem Europy, był autonomicznym i jednym z największych, najbogatszych i najsilniejszych gospodarczo ośrodków w Rzeczypospolitej przedrozbiorowej. Obecnie Toruń należy do najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Polski. Zespół Staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Leży na granicy regionów nad Wisłą i Drwęcą. Jego prawobrzeżna część leży na Pomorzu, zaś lewobrzeżna znajduje się na Kujawach.

W Toruniu zachwyca gotyk i cegła z której zbudowane są zachowane wspaniałe XIV wieczne, monumentalne kościoły, bramy, baszty, fragmenty murów obronnych, kamienice, ratusz czy sam dom Mikołaja Kopernika. Toruński ratusz jest jednym z największych ceglanych budynków tego typu w Europie i najważniejszym zabytkiem starówki. Przy toruńskim centrum Starego Miasta skupia się cała panorama dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które przedstawiają niemal każdy styl architektoniczny od średniowiecza po czasy współczesne. Jednocześnie Toruń jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich miast wywołujących konkretne skojarzenia. Dość wspomnieć toruńskie pierniki czy postać wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika.

Dodatkowego uroku dodaje także Bulwar Filadelfijski nad Wisła z którego podziwiać można zachowane bramy miejskie i baszty oraz unikatową panoramę miasta. Najbardziej znane z baszt to Baszta Żeglarska, Klasztorna, Mostowa czy Baszta Koci Łeb. Trudno ominąć Toruń podróżując po Polsce.

Foto: Paweł Wieciech

Toruń