Kategoria: Polska daleka i bliska - Paweł Wieciech Blog
Opublikowano: 2021-01-23 12:01:53 przez Czas2012

Piękne zbiory zamku Sułkowskich

Zamek Sułkowskich w Bielsku Białej sięga swymi korzeniami czasów piastowskich. Jest najstarszą i największa zabytkową budowlą Bielska-Białej, położoną w granicach Starego Miasta. Zamek posiada efektowne wnętrza i cenne zbiory muzealne. Znajduje się tu także galeria sztuki, taras oraz nowoczesny system nocnego podświetlania.

Zamek jest typem zamku miejskiego i od początku zintegrowany był z systemem fortyfikacji Bielska stanowiąc najsilniejszy element jego obwarowań. Przez stulecia pełnił rolę śląskiej warowni granicznej, strzegąc granicy księstw dzielnicowych cieszyńskiego i oświęcimskiego, później granicy czesko-polskiej, a od 1526 roku austriacko-polskiej. Jego rola obronna stopniowo malała i przekształcał się on coraz bardziej w rezydencję szlachecką. Współczesny wygląd budowli nosi cechy eklektyczne i pochodzi z czasów ostatniej wielkiej przebudowy z 2. połowy XIX wieku, która zatarła całkowicie jej dawne cechy stylowe.

Został wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne dwa stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich władających Księstwem Cieszyńskim. Od końca XVI w. był centrum administracyjno-gospodarczym samodzielnego bielskiego państwa stanowego, którym władali przedstawiciele szlacheckich rodzin śląskich. W 1752 roku państwo stanowe podniesione zostało do rzędu księstw i przeszło w ręce rodziny Sułkowskich, która władała zamkiem do roku 1945. Od tej daty zamek służył jako siedziba licznych instytucji kulturalnych, a od 1983 roku jest muzeum. Obecnie to Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Zamek posiada efektowne wnętrza i cenne zbiory muzealne. Znajduje się tu także galeria sztuki. Ciekawymi kolekcjami są m.in. zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne. Jest sala militariów i sztuki myśliwskiej. Podziwiać można wystawę sztuki polskiej i europejskiej od XIV do XVII wieku, Salon Muzyczny, Salon biedermeierowski, galerię malarstwa polskiego i europejskiego od XIX do XX wieku, galerię współczesnej sztuki regionu, wystawę prezentującą dzieje zamku, Bielska, Białej i okolic, wystawę etnograficzną, wystawę grafiki przełomu XIX i XX wieku, wystawę malarstwa portretowego od 1800 do lat trzydziestych XX wieku, są również wnętrza pokazujące pamiątki po rodzinie Sułkowskich oraz nastrojowy pub z przyjemnym tarasem. Zamek, efektownie iluminowany wieczorem, zachwyca atmosferą wręcz baśniową.

Foto: Paweł Wieciech

Zamek Sułkowskich