Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-02-27 15:58:00 przez system

„Chwała Bohaterom” - wybrzmiało w Wieliczce

Słowa te zabrzmiały bodaj na wszystkie możliwe sposoby. Zostały wypowiedziane, wyśpiewane i wykrzyczane. Ze sceny, z widowni zarówno przez artystów, jaki publiczności. Towarzyszyły im podziw, duma, wzruszenie i łzy. Emocji połączonej z dynamiką nie brakowało ani przez chwilę w czasie tego niezwykłego koncertu, który stanowił syntezę poezji, historii i rockowego brzmienia.

Koncert rozpoczął wielicki zespół Charakter. Tworzą go młodzi ludzie, którzy grają wspólnie dopiero od trzech lat – jak powiedziała wokalistka Patrycja Kleczkiewicz. W jego repertuarze znalazły się własne kompozycje oraz covery, jak choćby Dzień Partyzanta. Występ grupy został przyjęty z ogromnym aplauzem.

Gwiazdą wieczoru był zespół Contra Mundum. W programie koncertu znalazły się kompozycje lidera grupy Norberta „Smoły” Smolińskiego do wierszy polskich poetów: Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajckiego, Cypriana Norwida, Juliusza Słowackiego czy Stanisława Wyspiańskiego. W piosenkach: Prolog Nowy, Po huraganach, Polska, Norwid, Chłopcy silni, Na znojną walkę, V Brygada, Obława, Czerwona zaraza czy Bij bolszewika poezja mieszała się z mocno energetyczną muzyką.

Do tego Norbert Smoliński przywoływał wiele faktów związanych z historią, tym także związaną z Ziemią Wielicką. Mówił o faktach miejscach, ludziach… Niezwykle wzruszającym momentem było oddanie hołdu Niezłomnym, w gronie których był obecny na koncercie kpt. Włodzimierz Wolny.