Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-01-01 19:05:33 przez system

Cracovia 2019: królewska gra w królewskim mieście

Od 27 grudnia do 4 stycznia 2019 trwa XXIX Międzynarodowy Festiwal Szachowy „Cracovia 2019”. Rozgrywki odbywają się w Hotelu Galaxy, przy ul. Gęsiej 22a w Krakowie.

W tegorocznym turnieju wystartowała rekordowa liczba 513 zawodniczek i zawodników z 27 państw. Dla porównania - w pierwszym turnieju wzięło udział tylko klkadziesiąt osób z Polski i Ukrainy.

Turniej rozgrywany jest w pięciu kategoriach, w których zawodnicy startują według miejsc w rankingu. Turniej E jest dla dzieci, w turnieju A startują najlepsi szachiści, a z numerem pierwszym rozstawiony jest szachista krakowskiej Wisły Maciej Klekowski. Oprócz turniejów w szachach klasycznych, rozgrywany jest turniej shogi (szachy japońskie), a 1 stycznia tradycyjny noworoczny turniej szachów błyskawicznych. Turniej w klasie C jest zaliczany do mistrzostw Polski amatorów.

– Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny padł w Krakowie rekord frekwencji – mówi dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa Barbara Mikołajczyk. – Szachy to królewska gra, więc idealnie pasuje do królewskiego miasta, jakim jest Kraków - dodaje.

Organizatorem wydarzenia jest Małopolski Związek Szachowy oraz Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, a współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.
Foto z Magiczny Kraków