Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-03-05 18:49:16 przez system

Ferie zimowe - policyjne podsumowanie

Jeszcze przed rozpoczęciem ferii policjanci prowadzili systematycznie spotkania z dziećmi oraz młodzieżą w szkołach, w trakcie których przekazywali wiedzę na temat sposobów ustrzeżenia się przed różnymi zagrożeniami występującymi w czasie ferii zimowych.

W całym województwie małopolskim przeprowadzono łącznie 2885 spotkań oraz pogadanek edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa prewencyjnego oraz w ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo na stoku:
Małopolska Policja organizowała również policyjne patrole na stokach narciarskich w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Podczas ferii na małopolskie stoki skierowano 56 policjantów, którzy zrealizowali 472 służby w ramach patroli dwuosobowych.
W czasie patroli narciarskich policjanci:
• przeprowadzili 62 interwencje,
• ujawnili 17 naruszeń prawa z kodeksu wykroczeń, zastosowali 15 pouczeń oraz nałożyli 2 mandaty karne,
• za brak kasków u dzieci do ukończenia 16. roku życia pouczyli 20 opiekunów prawnych,
• nałożyli 1 mandat karny za uprawianie narciarstwa w stanie nietrzeźwości,
• zastosowali 1450 pouczeń narciarzy, którzy nie stosowali się do zasad Dekalogu FIS.

Kontrole autokarów:
Kontrole autokarów realizowane były na trasach dojazdowych do górskich miejscowości turystycznych oraz jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Ze względu na duże zainteresowanie rodziców i opiekunów prewencyjną kontrolą policyjną stanu technicznego autokarów i trzeźwości kierujących w największych miastach, w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu zorganizowano stałe punkty kontrolne.
W czasie ferii ogółem skontrolowano 1305 autokarów turystycznych, z czego 340, tj. co czwarty został sprawdzony jeszcze przed wyjazdem w trasę na prośbę rodziców opiekunów oraz organizatorów wyjazdów. Podczas kontroli autobusów policjanci zatrzymali 43 dowody rejestracyjne, z czego 27 przypadków dotyczyło stanu technicznego pojazdu. Nieprawidłowości te obejmowały m.in. usterki układu hamulcowego, nadmiernie zużyte lub uszkodzone ogumienie.

Kontrole na drogach:
W okresie ferii policjanci nadzorowali drogi prowadzące do górskich miejscowości turystycznych. W okresach tzw. wymiany turnusów wypoczynkowych działania kontrolne były każdorazowo nasilane. Ogółem policjanci skontrolowali blisko 70 tys. pojazdów, ujawniając 54 789 wykroczeń w ruchu drogowym.

W wyniku kontroli policjanci:
• zatrzymali 591 praw jazdy i 2938 dowodów rejestracyjnych,
• ujawnili 2634 przypadki niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów pojazdów,
• ujawnili 52 przypadki przewożenia dzieci niezgodnie z przepisami (poza fotelikami ochronnymi lub innymi urządzeniami przytrzymującymi,
• ujawnili 641 nietrzeźwych kierujących.

Na drogach było bezpieczniej!

W okresie od 11 stycznia do 24 lutego 2019 roku na terenie Małopolski doszło do 239 wypadków, w których 15 osób zginęło, a 286 zostało rannych. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano 25% spadek liczby wypadków i zabitych oraz 20% spadek liczby osób rannych. W tym okresie doszło do 20 wypadków z udziałem dzieci do 14. roku życia, w których 24 dzieci zostało rannych. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych wśród dzieci (w zeszłym roku 1 dziecko zginęło).