Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-09-23 15:36:28 przez system

Kardynał Franciszek Macharski otrzyma Srebrny Medal Cracoviae Merenti

Podczas środowej (23 września) Sesji Rady Miasta Krakowa radni zdecydowali o przyznaniu Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti. To najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla miasta.

Jak czytamy w uzasadnieniu do przyjętej uchwały Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski „jest zawsze blisko słabszych i tych, którym odmawiano wsparcia. Z mądrością i rozwagą przeprowadził Kościół krakowski przez okres stanu wojennego, wspierał „Solidarność” i niezmiennie zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Poparł inicjatorów Białego Marszu zorganizowanego po zamachu na Jana Pawła II. Starania Księdza Kardynała przyczyniły się do wybudowania bazyliki i rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wznowił i ożywił działalność „Caritas”, zainicjował działanie oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy. Podczas swego pontyfikatu doprowadził do powstania domów samotnej matki, rodzinnych domów dziecka, zakładów opiekuńczo-leczniczych, poradni psychologicznych, schronisk dla bezdomnych”.

Kardynał Franciszek Macharski został wielokrotnie wyróżniony przez liczne instytucje i organizacje za szlachetną działalność oraz wspomaganie potrzebujących. Odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Orderem Oficera Legii Honorowej, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski; kawaler Orderu Uśmiechu, w 2005 roku uhonorowany został odznaką Prezydenta Miasta Krakowa Honoris Gratia z numerem 1.

W tej kadencji Rady Miasta Krakowa nie przyznano jeszcze Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti. Brązowym odznaczeniem zostali uhonorowani: Sobiesław Zasada oraz Opera Krakowska.