Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-12-14 15:38:26 przez system

Koncert w rocznicę stanu wojennego

Ponad 80 osób wzięło udział w koncercie pieśni z okazji 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego ”…a mury runą” na scenie Underground „Solskiego”. Wspólne śpiewanie było wspomnieniem o czasach, kiedy to słowa o wolności dawały ludziom nadzieję i otuchę.

„...a mury runą” jest autorskim projektem, który realizowany jest w Teatrze im. Ludwika Solskiego od 2012 roku. Autorem jest Jerzy Pal – aktor tarnowskiego teatru. W podziemiach teatru wystąpili aktorzy Solskiego, którzy do wspólnego śpiewania zapraszali także obecnych widzów. W repertuarze znalazły się najbardziej znane utwory bardów opozycji z epoki przed 1989r. Można było usłyszeć między innymi „Hymn Solidarności”, „Balladę o Janku Wiśniewskim” czy „Żeby Polska była Polską”.

W koncercie "...a mury runą" - piosenki stanu wojennego i z obozów internowania wraz z publicznością śpiewali aktorzy tarnowskiego teatru: Monika Wenta, Ireneusz Pastuszak, Piotr Hudziak i Jerzy Pal.

Przypomnijmy, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Ustanowiono godzinę milicyjną, zakazano zebrań, a przede wszystkim internowano blisko 10 tysięcy osób. Z Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolska zostało internowanych 349 osób. W Tarnowie pierwsze osoby zostały zatrzymane we wczesnych godzinach porannych. Większość z nich trafiła do więzienia w Załężu koło Rzeszowa lub do obozu internowania w Iławie.