Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-08-20 19:29:13 przez eb

Kraków: ciekawostki na Festiwalu Conrada

Debata blogerów i wydawców, dyskusje na gorące tematy: o marnowaniu żywności i o stanie transportu publicznego w Polsce, spotkanie z literaturą japońską, performatywne czytanie, a nawet... pokaz filmu grawitacyjnego! Krakowskie księgarnie po raz kolejny przygotowały na Festiwal Conrada liczne wydarzenia towarzyszące.

Małe, niezależne księgarnie to w ostatnich latach prawdziwe instytucje kultury – miejsca, w których literatura fachowo wybrana z ogromu produkcji wydawniczej staje się punktem wyjścia dla różnego typu aktywności kulturalnych. W 2019 roku Festiwal Conrada po raz kolejny nawiązał szeroką współpracę z krakowskimi księgarzami i księgarkami, którzy przygotowali własne propozycje wydarzeń włączonych do programu towarzyszącego. W dniach 21-27 października w dziewięciu księgarniach odbędą się rozmaite spotkania, dyskusje, prezentacje i czytania.

Program otworzy pokaz kina grawitacyjnego w Antykwariacie Abecadło na ul. Kościuszki 18. 21 października o godz. 18.30 wspólnie z teoretykami tego medium – Mateuszem Falkowskim i Markiem Sobczykiem – przyjrzymy się alternatywnej dla tradycyjnego kina kinetycznego technice generowania słów i obrazów.

Dzień później w programie znalazło się miejsce dla dwóch wydarzeń – w Księgarni Karakter na ul. Tarłowskiej 12 o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z najnowszą literaturą japońską wydawaną przez niedawno powstałą oficynę Tajfuny, a o godz. 20.30 w Księgarni LOKATOR na ul. Mostowej 1 zapraszamy na spotkanie z Janem Gondowiczem, jednym z tłumaczy znakomitego „Słownika miejsc wyobrażonych pióra Alberto Manguela i Gianniego Guadalupiego.

W środę, 23 października o godz. 18.00 w księgarni podróżniczej Bonobo na Małym Rynku 4 porozmawiamy o kondycji magazynów literackich w Polsce z redakcją pisma „Non/fiction”.

Prawdziwie intensywnie zrobi się w festiwalowy czwartek, kiedy czekają nas kolejno: performatywne czytanie książek Dominiki Słowik w Księgarni Pod Globusem (ul. Długa 1, godz. 17.00), dyskusja o granicach literatury dziecięcej z Agnieszką Wolny-Hamkało i Szymonem Kloską w Głównej Księgarni Naukowej (ul. Podwale 6, godz. 18.00) oraz spotkanie wokół książki „Na marne” poświęcone bardzo aktualnemu dzisiaj tematowi redystrybucji jedzenia z udziałem jej autorki Marty Sapały oraz Magdaleny Wrony z inicjatywy Foodsharing Kraków w Spółdzielni Ogniwo (ul. Paulińska 28/LU, godz. 19.00).

Pod hasłem „Czy Instagram promuje czytanie?” odbędzie się debata wydawców i blogerów w Księgarni Pod Globusem zaplanowana na godz. 17.00 w piątek, 15 października. Tego samego dnia o godz. 18.00 w księgarni De Revolutionibus na ul. Brackiej 14 o swojej nowej książce pn. „Nie zdążę” poświęconej kryzysowi komunikacji publicznej w Polsce po 1989 roku opowie Olga Gitkiewicz.

Program księgarski przy Festiwalu Conrada zakończy spotkanie z autorką projektu i książki „Wędrowny zakład fotograficzny” Agnieszką Pajączkowską, która od 2012 roku przemierza pogranicza Polski, robiąc ludziom zdjęcia w zamian za opowieści. Rozmowa odbędzie się w Cafe NOWA Księgarnia na os. Zgody 7 w niedzielę, 27 października, o godz. 16.00.

Festiwal Conrada nie tylko udzielił wsparcia i dołączył do swojego programu wydarzenia realizowane przez księgarzy i księgarki, ale tak jak przed rokiem pojawi się w księgarniach poprzez książki gości festiwalowych. Specjalnie zaaranżowane witryny i półki z szerokim wyborem publikacji autorów i autorek przyjeżdżających na festiwal przygotują: Antykwariat Abecadło, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Cafe Księgarnia Nowa, De Revolutionibus Books & Café, Księgarnia Pod Globusem, Główna Księgarnia Naukowa, Księgarnia Karakter, Spółdzielnia Ogniwo oraz Księgarnia Skrzat (ul. Prądnicka 77).

Księgarnię w centrum festiwalowym w Pałacu Czeczotka prowadzić będzie LOKATOR.