Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-19 15:01:31 przez system

Kraków: „O!strzegator” ostrzeże o korkach

Która ulica jest w remoncie? Do kiedy trwa objazd? Gdzie w najbliższych dniach natrafimy na zmiany w organizacji ruchu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć nie tylko na stronach Magicznego Krakowa i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Od teraz szczegółowe informacje o sytuacji na drogach znajdziesz także w telefonie komórkowym, dzięki aplikacji „O!strzegator”. Wystarczy pobrać ją ze strony internetowej ZIKiT i korzystać do woli! Promocja aplikacji rusza w przyszłym tygodniu.

Kraków jest w czołówce polskich miast, które tak kompleksowo będą informować mieszkańców o ważnych wydarzeniach. Ostrzegator był testowany przez mieszkańców i urzędników pod koniec ubiegłego roku. Sprawdził się, dlatego zostanie z nami na dłużej.

- Dzięki nowej aplikacji mieszkańcy dowiedzą się z wyprzedzeniem, gdzie natrafią na utrudnienia. Ponieważ użytkownicy będą mogli wybrać kategorie tematyczne otrzymywanych wiadomości, nie będą czuć się zagubieni w gąszczu informacji – mówi Marcin Korusiewicz, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Aplikacja opiera się na systemie geolokalizacji. Oznacza to, że nadawca ma możliwość zdefiniowania obszaru, dla którego przeznaczona jest dana wiadomość. Może to być województwo, miasto, dzielnica lub dowolny wielokąt zaznaczony na mapie. Wiadomość w ciągu kilku sekund dotrze do wszystkich użytkowników, znajdujących się na zdefiniowanym obszarze. Każdy może też dodać własne lokalizacje, dla których chciałby otrzymywać komunikaty, nawet gdy się tam nie znajduje. Możemy więc być na bieżąco z tym, co dzieje się w okolicy naszego domu, gdy jesteśmy w podróży czy w pracy.

Aplikacja dla użytkowników jest w pełni anonimowa (nie wymaga rejestracji), bezpłatna i nie będzie zawierać reklam. System nie pobiera, nie przetwarza i nie gromadzi żadnych informacji o użytkownikach aplikacji. Przy uruchomieniu możemy wybrać kategorie tematyczne, które nas najbardziej interesują, np. Transport i Komunikacja, Awarie, Jakość powietrza w Twojej okolicy, Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, albo Wydarzenia w Twoim mieście.

Każda wiadomość, oprócz głównej treści, zawiera informacje o okresie jej obowiązywania, miejscu, którego dotyczy (wraz z mapą) oraz dane kontaktowe i podpis nadawcy.

Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play (https://play.google.com/store/search?q=o!strzegator&c=apps) na telefon komórkowy z systemem Android. Wkrótce pojawią się wersje na systemy operacyjne Apple iOs i Windows Phone.