Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-02-21 16:58:08 przez system

Kraków: prezydent Juliusz Leo upamiętniony

Rzeźba przedstawiająca Juliusza Lea - twórcę Wielkiego Krakowa i prezydenta miasta w latach 1904-18 stanęła wczoraj (wtorek 20 lutego) nad Wisłą nieopodal kładki Bernatka w Krakowie.

Juliusz Leo to jeden z najbardziej zasłużonych i aktywnie rządzących prezydentów Krakowa. W Radzie Miasta Krakowa zasiadał od 1893 r. Na początku XX wieku doprowadził do realizacji idei tzw. Wielkiego Krakowa, czyli przyłączenia do miasta wsi i gmin podmiejskich. Przyłączono wówczas do Krakowa 14 nowych dzielnic w tym Podgórze, które wówczas było osobnym miastem. Juliusz Leo sprawował urząd prezydenta przez trzy kadencje. Podczas jego prezydentury miasto rozrosło się prawie ośmiokrotnie. Jemu zawdzięcza się wykupienie Wawelu z rąk armii austro-węgierskiej, budowę elektrowni miejskiej, regulację brzegu Wisły czy utworzenie jednostki miejskiej sprzątającej ulice. Zmodernizowano także wodociągi i kanalizację, rozbudowano linie tramwajowe, powstało również obwałowanie Wisły. Nie bez przyczyny więc obecny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas odsłonięcia pomnika mówił, że „Dzisiejszy Kraków w dużej mierze jest dziełem Juliusza Lea”

W tym roku przypada setna rocznica śmierci Juliusza Leo, a także rok w którym Polska świętuje 100 – lecie odzyskania niepodległości. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, władze miasta oraz rodzina prezydenta. Autorami rzeźby są prof. ASP Karol Badyna i Łukasz Podczaszy.

Juliusz Leo był politykiem, prawnikiem, ekonomistą, posłem do Sejmu Krajowego, w latach 1901-04 był wiceprezydentem Krakowa, a od 1904 r. do śmierci w 1918 roku prezydentem miasta.

Foto: krakow.pl