Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-07-25 00:52:25 przez system

Kraków: Zbliża się święto sztuki ludowej

Wkrótce na Rynku Głównym rozstawią swoje stoły i warsztaty garncarze, koronczarki, kowale, hafciarki, rzeźbiarze, tkaczki, artyści malujący na szkle, jubilerzy i wielu innych twórców biegłych w przeróżnych rzemiosłach - informuje Urząd Miasta Krakowa. To wszystko z okazji 42. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, które od 9 do 26 sierpnia zagoszczą w naszym mieście. Swoje dni będą miały m.in. Węgry, Rumunia i Słowacja.

Tradycją stało się już sierpniowe 18-dniowe spotkanie z twórcami ludowymi z całej Polski, którzy kultywują przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję. Ich prace niezmiennie zachwycają i przyciągają uwagę mieszkańców Krakowa i turystów, pokazują wielobarwny, różnorodny, ciągle nie do końca poznany świat kultury ludowej.

  1. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej rozpoczną się 9 sierpnia o godz. 12.00 odegraniem hejnału mariackiego. Potem będzie już można napawać się widokiem pięknych wyrobów rzemieślniczych, zamienić słowo z twórcami, spróbować kulinarnych przysmaków z różnych regionów Polski i Europy, a nawet zatańczyć. Przygrywać będą zespoły pieśni i tańca, zespoły regionalne, kapele, grupy śpiewacze i soliści. Codziennie zaprezentuje się inny powiat, gmina i miasto. Również sąsiednie kraje pokażą swój folklor, kulturę i tradycję.

Każdy dzień będzie miał przewodni temat, na przykład 11 sierpnia zaprezentują się zespoły i twórcy z Węgier, 17 sierpnia – goście ze Słowacji, 18 sierpnia – będzie Dzień Rumunii, a 19 sierpnia organizatorzy zaproponują szersze spojrzenie – na Europę Południową (Grecja, Hiszpania, Cypr).