Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-31 13:02:44 przez system

Księga Memento Vitae

1 listopada przed i w trakcie trwania koncertu Memento Vitae na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie udostępniona będzie specjalna księga, w której można zapisać swoje marzenia i rzeczy, które chcemy zrealizować przed swoją śmiercią.

Od godz. 17.00 w namiocie po prawej stronie sceny będzie można zamieścić kilka zdań i podpisać się swoim imieniem. Być może ktoś kogoś chce przeprosić, zadośćuczynić lub spełnić obietnicę...

Więcej o koncercie: www.mementovitae.pl

1 listopada o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje drugą edycję „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie będzie apoteozą życia w obliczu śmierci. - Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych - mówi Waldemar Domanski, pomysłodawca wydarzenia.

Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi artyści: w rolę narratora wcieli się Jan Nowicki i Waldemar Domański, śpiewać będą Beata Malczewska, Karolina Leszko, Marcin Jajkiewicz i Bartek Przytuła, a towarzyszyć im będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny.

Repertuar koncertu/spektaklu stanowić będą polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.

Geneza koncertu bez bisów i oklasków:

Waldemar Domański:

(…)1 listopada to jedno z najradośniejszych świąt kościelnych!!! Jednak mało kto o tym pamięta. W poprzednim systemie politycznym starano się nadać świętu świecki charakter. Po wielu latach wykoślawiania tradycji, nazywania Wszystkich Świętych Świętem Zmarłych w sąsiedztwie Zaduszek uzyskaliśmy efekt połączenia 1 i 2 listopada w jedno. Obecnie rzadko kto dostrzega ich różnice i znaczenie.

Wszechobecna komercja i kwitnący biznes przycmentarny dopełnia i utrwala błędy z przeszłości.

Za murami cmentarnymi dymią jadłodajnie z bigosami i gulaszem, a w ofercie handlowej pojawił się znicz w kształcie dyni…

Realizacja tego projektu planowana była od wielu lat, jednak dopiero w 2015 roku pojawiły się realne możliwości zorganizowania wydarzenia. Przez lata dyrektor Domański upewniał się, czy koncert poświęcony życiu na cmentarzu nie będzie bluźnierstwem lub artystycznym dziwadłem. Skonsultował to z wieloma duchownymi i ostatecznie zachęcony przez nich w 2015 roku zorganizował pierwszy tego rodzaju koncert w Polsce. W krakowskich kościołach rozdawano zaproszenia, na ekranach miejskich autobusów pojawiła się reklama. Koncert transmitowała TVP Kraków.

Przesłanie Memento Vitae zostało doskonale odczytane przez odbiorców. Koncert okazał się dużym sukcesem. Uczestnikiem tej muzycznej dyskusji o życiu i śmierci było ponad 1000 ludzi.

Pragniemy naszą ideę – radosnego spotkania ze Świętymi upowszechnić i rozpropagować. Tegoroczna edycja „Memento Vitae” trafi na ekrany telewizyjne w całej Polsce.