Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-06-26 18:55:16 przez system

Lato z Festiwalem w Zakopanem

I to miasto, i ten festiwal dla wielu Polaków oznaczają jedno: początek cudownych wakacji. W tym roku udało się połączyć i otwarcie sezonu w Zakopanem, i otwarcie Festiwalu Lata z Radiem. Już w najbliższy piątek stolica Tatr zamieni się w festiwalową stolicę Polski: zagrają Kayah, Hanka Rybka, Włodek Pawlik, Krzysztof Zalewski, Sławek Uniatowski, Kapela ze Wsi Warszawa, Warszawskie Combo Taneczne i Chopin University Big Band. Tylko w Zakopanem będzie można przedpremierowo kupić płytę „Lato z Radiem Festiwal 2019”!

Największa niebiletowana impreza muzyczna w Polsce rozpocznie się w Willi Czerwony Dwór 28 czerwca o godz. 16.00 zainauguruje ją Włodek Pawlik Trio z genialnymi i porywającymi aranżacjami pieśni i arii Moniuszki z bestsellerowej już płyty „Pawlik/Moniuszko Polish Jazz”. – Nie spodziewałem się, że utwór „Prząśniczki” w jazzowej aranżacji może wyrwać publiczność z krzeseł – śmieje się Pawlik. – Moja emocja, temperament muzyczny tego fantastycznego i tak znanego w Polsce kompozytora sprawiły, że publiczność – gdziekolwiek gramy – reaguje żywiołowo. Włodek Pawlik to laureat Grammy z 2014 roku, najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej na świecie, jeden z najbardziej nieposkromionych muzyków jazzowych nie tylko w Polsce.

Od godz. 18.00 koncerty przeniosą się do amfiteatru w parku im. Piłsudskiego. Zagra Kapela ze Wsi Warszawa – laureaci wielu, wielu nagród na całym świecie, nagrodzeni Fryderykiem 2018 za album „Re:akcja mazowiecka”. Ich siłą są koncerty – zagrali ich setki, głównie poza Polską. O godz. 19.00 na scenie amfiteatru nastąpi radykalna zmiana nastroju: Warszawskie Combo Taneczne powstało kilka lat temu z miłości Janka Młynarskiego do szlagierów przedwojennej Warszawy. W ich wykonaniu przeszywają serce, dają do myślenia, wywołują uśmiech i… porywają do tańca.

Sobota 29 czerwca zapowiada się nie mniej zaskakująco, choć Dolna Rówień Krupowa i usytuowana tu główna scena obiecują całkiem inne muzyczne emocje. O godz. 17.00 festiwalowy koncert rozpocznie Hanka Rybka – wokalistka ceniona przez profesjonalistów, uwielbiana przez tych, którzy mieli okazję ją usłyszeć. Na Podhalu nie trzeba jej przedstawiać, ale przypomnijmy: współpracowała m.in. z Ireną Santor, Markiem Grechutą, Marylą Rodowicz. Zachwycił się jej głosem i pasją do muzyki legendarny amerykański jazzman, grający z Milesem Davisem Bennie Maupine, z którego zespołem zjeździła Stany Zjednoczone i Europę. Pierwszą płytę „I to i to” wydała z Polskim Radiem, otrzymała za nią Fryderyka 2004 w kategorii etno/folk. Zaproszenie na koncert „Lata z Radiem Festiwal” przyszło, kiedy tworzy materiał na nową płytę. O godz.18.00 na scenie pojawi się nadzwyczaj ciekawa formacja Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, o godz. 19.00 Sławek Uniatowski, który z Big Bandem stawiał pierwsze muzyczne kroki: z nimi podbił serca, wykonując repertuar Franka Sinatry i Zbigniewa Wodeckiego jak nikt w Polsce inny. O godz. 20.30 Krzysztof Zalewski, który brawurowo wyśpiewał przeboje Czesława Niemena, a dziś sam jest gwiazdą. Finał należeć będzie do KAYAH: o godz. 21.40 zaskoczy, jak to ona. I na pewno po jej występie nikomu nie zachce się spać.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Polskie Radio zaprasza do Stref Festiwalowych: Muzycznej i Relaksu (Dolna Rówień Krupowa) oraz Familijnej (park im. J. Piłsudskiego). W Strefie Muzycznej od godz. 12.00 w piątek spotkać będzie można artystów oraz charyzmatycznych dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia. Marek Niedźwiecki w piątek wystąpi jako gość o godz. 15.00, natomiast o godz. 19.00 poprowadzi „Listę przebojów Trójki”, w sobotę od 11.00 do 13.00 – „Markomanię”; Piotr Metz, dyrektor artystyczny Festiwalu, w sobotę od godz. 19.00–22.00 poprowadzi „Listę osobistą”, a gośćmi audycji będą Kayah, Krzysztof Zalewski, Piotr Kostrzewa. Wszystkie audycje nadawane będą na żywo z udziałem publiczności. W sobotę o godz. 15.30 Damian Sikorski z radiowej Czwórki zaprasza na spotkanie z Martą Zalewską, a po rozmowie – na mini koncert akustyczny laureatki konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno!”.
Ze studia plenerowego przy oczku wodnym na Krupówkach w piątek i w sobotę na żywo prowadzona będzie ulubiona przez słuchaczy w każdym wieku audycja Programu 1 „Lato z Radiem”. Roman Czejarek i Marta Januszewska w piątek i sobotę w godz. 9.00 –12.00 zapraszają do licznego w niej udziału. Stąd też Ula Kaczyńska i Marcin Kusy o godz. 13.00 poprowadzą „Muzyczną Jedynkę”.

W Strefie Familijnej rządy obejmą dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom: poprowadzą m.in. warsztaty reporterskie dla najmłodszych, czytać będą bajki z profesjonalnym lektorem z podziałem na role, maluchy będą mogły także m.in. nagrać życzenia dla najbliższych oraz wziąć udział w audycjach na żywo w piątek 15.00–17.00 będzie to „Popołudnik”, zaś w sobotę o godz. 10.00 „Rodzinny wf”, a o godz. 14.00 „Dziecięcy koncert życzeń”.

W sobotę w godz. 12.00 – 17.00 ze studia plenerowego na Placu Niepodległości Program 2 Polskiego Radia ogłosi początek wakacyjnej trasy audycji „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej” z udziałem m.in. Olafa Lubaszenki, Stanisława Berbeki, Anny Kamińskiej, autorki książek o Wandzie Rutkiewicz i Halinie Kruger-Syrokomskiej. Radiowa Czwórka ze studia przy oczku wodnym na Krupówkach w godz. 15.00 – 19.00 zaprosi na audycję „PlenAir”.

W Strefie Relaksu na odrobinę ruchu od godz. 12.00 do wieczora zaprasza jedna z prowadzących kultową „Gimnastykę poranną” w radiowej Jedynce, Aleksandra Żelazo.

Dla tych, którzy nie będą z nami w Zakopanem, Polskie Radio przygotowało relacje na żywo i video streamingi: w piątek z występu Włodka Pawlika, w sobotę – całego koncertu z Dolnej Równi Krupowej. Wszystkie można będzie oglądać na polskieradio.pl oraz latozradiem.pl, a także na facebookach poszczególnych anten oraz kanale youtube Polskiego Radia.