Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-02-08 15:31:12 przez system

Małopolscy policjanci w maseczkach antysmogowych

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, kierując się troską o zdrowie podległych funkcjonariuszy, jak również realizując polecenia Komendy Głównej Policji, zakupiła maski antysmogowe.

Zakupione półmaski przeciwpyłowe służą do zabezpieczenia układu oddechowego przed wdychaniem uciążliwych pyłów PM 10 i PM 2,5 oraz PM 0,3, związanych ze zjawiskiem smogu. Policjanci mogą wykorzystywać je (noszenie maski nie jest obowiązkowe) podczas codziennej służby, nie tylko w warunkach zagrożenia smogiem ale również w przypadku gdy uznają, że zachodzi konieczność tego typu ochrony przed cząstkami pyłu.

Maska składa się z m.in. wielowarstwowego materiału filtracyjnego i zaworu wydechowego. Przeznaczona jest do wielokrotnego użytku. Jeżeli w trakcie użytkowania środka ochronnego nastąpi wzrost oporów oddychania – użytkownik zobowiązany jest do wymiany zużytej maski na nową.

Policjanci otrzymali i użytkują już 100 masek antysmogowych. Dzisiaj zostanie wydana do użytku partia ponad 1800 sztuk. W kolejnych dniach przewidziane są dalsze zakupy maseczek. W sumie policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji, komend miejskich Policji w Krakowie i Nowym Sączu, komend powiatowych Policji w Nowym Targu i Krakowie otrzymają ich 4000. W szczególności otrzymają je policjanci pełniący służbę na ulicy.

Dzięki nim policjanci pełniąc służbę w czasie kiedy jakość powietrza jest bardzo zła – będą wyposażeni w ochronę dróg oddechowych. Wykorzystanie tego typu środków ochronnych jest szczególnie istotne w Małopolsce, gdzie często przekroczone są normy jakości powietrza.