Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-09-05 19:31:12 przez system

Małopolska drugim Davos – rusza Forum Ekonomiczne

150 paneli dyskusyjnych, 6 sesji plenarnych, 3 tysiące uczestników z 50 krajów świata – tak zapowiada się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy, którego głównym partnerem jest Małopolska. Tegoroczne obrady otworzy oficjalnie marszałek Jacek Krupa.

Na początku września małopolska Krynica-Zdrój po raz kolejny stanie się centrum debaty na temat aktualnej światowej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej. XXVI edycji Forum Ekonomicznego, największej konferencji gospodarczej w Europie Środkowej, przyświecać będzie hasło „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”.

Pierwszy dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy, czyli wtorek 6 września, rozpocznie sesja inauguracyjna. Przemowę otwierającą tegoroczną konferencję wygłosi marszałek Jacek Krupa. Z kolei zaproszeni na panel eksperci będą rozmawiać o „Stabilnej gospodarce w niestabilnych czasach”. Tego samego dnia zaplanowano również panel dyskusyjny poświęcony „Europejskim strategiom rozwoju –priorytetom i celom w budowaniu silnych regionów”, który moderować będzie marszałek Małopolski.

Z kolei przedpołudniem drugiego dnia Forum Ekonomicznego warto wybrać się na krynicki deptak, gdzie zostanie otwarta wystawa Województwa Małopolskiego pt. „Rewitalizacja”. Goście forum będą mogli obejrzeć zdjęcia, na których zaprezentowano obiekty z całego regionu, które dzięki funduszom unijnym zmieniły się nie do poznania. Wśród nich są m.in. Cricoteka, Małopolski Ogród Sztuki, Starówka w Gorlicach, Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, Pałac Goetzów w Brzesku czy Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Wystawę o godz. 10.00 otworzą marszałek Jacek Krupa i przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska.

Natomiast o godz. 11:30 na stoisku gospodarczym Województwa Małopolskiego (Dom Forum) oficjalnie zostaną podpisane umowy dotyczące realizacji kolejnego etapu budowy trasy rowerowej VeloDunajec z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic oraz budowy Miejsc Obsługi dla Rowerów przy trasach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej. Podpisaniu umów towarzyszyć będzie konferencja prasowa, w której udział wezmą: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałek Stanisław Sorys oraz przedstawiciele wykonawcy inwestycji.

Również w środę zaplanowano m.in. panel „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy. Wyzwania i dobre praktyki”, który będzie moderować wicemarszałek Stanisław Sorys.

Ostatni dzień Forum Ekonomicznego nie jest mniej ciekawy od poprzednich. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych małopolskich panelach, m.in. „Jakiej solidarności potrzebuje Europa?”, „Czy srebrna gospodarka może stanowić szansę rozwoju społecznego i ekonomicznego regionów? Priorytety strategii starzejącego się społeczeństwa?", „Ograniczanie nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej - wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia”, „Marketing terytorialny a wzrost konkurencyjności miast i regionów”, „Inwestycje i innowacje filarem gospodarczego regionu”, czy „Teleopieka i Telemedycyna: seniorzy i nowe technologie – sprzeczność czy spójność