Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-07-30 09:45:48 przez system

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, już od 50. lat (35 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Nie inaczej będzie i w tym roku.

  • Od lat w sierpniu wyruszają kadrowiacy śladem oddziałów strzeleckich Józefa Piłsudskiego z 1914 roku, na trasie z krakowskich Oleandrów do Kielc. I niezmiennie od lat ten marsz to historyczny fenomen; szczególne połączenie patriotyzmu, entuzjazmu, dbałości o pielęgnowanie historii, konsekwencji i ułańskiej fantazji wbrew wszelkim przeciwnościom. Świętujmy tę ważną dla Polski datę ze śpiewem na ustach, manifestując poprzez patriotyczne pieśni pamięć o tych, którzy przed laty walczyli o Niepodległą… - napisał w słowie wstępnym do śpiewnika „Nie masz to jak Pierwsza, nie” Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, a jednocześnie znawca II Rzeczpospolitej i autor książki "Pierwsza Kompania Kadrowa - portret oddziału".

Z tej jakże ważnej okazji zaplanowane są następujące wydarzenia:
Już 4 sierpnia Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na zwiedzanie wystawy „Legiony Polskie 1914 – 1918”. W zbiorach MNK przechowywana jest jedna z najbogatszych kolekcji sztuki legionowej, na którą złożyły się: dar Naczelnego Komitetu Narodowego z 1920 roku, obejmujący gromadzone w latach wojny prace artystów służących w Legionach, oraz dary osób prywatnych napływające zarówno w czasie wojny, jak i w okresie późniejszym. Ta ogromna kolekcja licząca setki rysunków, akwarel, ale też umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia jest prezentowana w Krakowie po raz pierwszy od ponad 20 lat. W dniach 4 i 5 sierpnia wystawę będzie można zwiedzić bezpłatnie.

Na zwiedzanie wystawy, tym razem plenerowej zaprasza także Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego. Wystawę można będzie obejrzeć od 4 sierpnia na Placu im. O. gen. Adama Studzińskiego.

4 sierpnia (wtorek) o godzinie 19:00 odbędzie się z kolei uroczysty capstrzyk na Kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych, podczas którego zaplanowano występ słowno – muzyczny w wykonaniu Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków.

5 sierpnia odbędą się w Krakowie główne uroczystości związane z „Kadrówką”. O godzinie 9:00 odbędzie się apel poranny w Kwaterze Legionowej Cmentarza Rakowickiego, podczas którego zostaną złożone kwiaty na mogiłach legionowych, w miejscach związanych z Józefem Piłsudskim i Czynem Legionowym w Krakowie. O godzinie 11:00 zaplanowano otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej Kazimierzowi Herwinowi – Piątkowi. Wystawę plenerową na Plantach między ul. Szczepańską i św. Tomasza organizuje rodzina Kazimierza Herwina – Piątka wraz z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim.
O godzinie 16:00 rozpocznie się przemarsz uczestników Marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej z asystą wojskową i orkiestrą z Oleandrów, ulicami Piłsudskiego, św. Anny na Rynek Główny gdzie nastąpi złożenie kwiatów w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki oraz wystąpienie prof. Mieczysława Rokosza, Prezesa Komitetu Kopca Tadeusza Kościuszki. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicą Grodzką na Wawel, gdzie o 17:30 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierzy.

Po mszy uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na grobach Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Następnie odbędzie się przemarsz z asystą wojskową i orkiestrą z Wawelu na Plac o. gen. Adama Studzińskiego oraz złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim.

Po uroczystościach uczestnicy marszu skierują się w stronę Małego Rynku, gdzie o godzinie 19:30 rozpocznie się 57. już Lekcja Śpiewania organizowana przez Loch Camelot, Bibliotekę Polskiej Piosenki i Kancelarię Prezydenta Krakowa. Kancelaria Prezydenta przygotowała na tę okazję aż 3500 śpiewników, które zostaną rozdane podczas koncertu. Śpiewnik dostępny jest także na stronie www.bibliotekapiosenki.pl.

"Naszą radosną przygodę z Niepodległością, zaczynamy na krakowskim Rynku wspólnym śpiewem pieśni legionowych i żołnierskich. Wszystkim tym, którzy kultywują tę przepiękną tradycję dziękuję i życzę wielu niezapomnianych wrażeń oraz wzruszeń podczas Lekcji Śpiewania. Bądźmy razem w Krakowie i na Marszu" – pisze w słowie wstępnym do śpiewnika „Nie masz to jak Pierwsza, nie” kpt. POW Piotr Augustynowicz, Komendant L Marszu Szlakiem Kadrówki.

W czwartek, 6 sierpnia o godzinie 7:00 uczestnicy Marszu wezmą udział w uroczystym apelu z udziałem asysty wojskowej i orkiestry, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Następnie przemaszerują ulicami: Piłsudskiego, św. Anny, Rynkiem Głównym, Floriańską, Placem Matejki (krótka uroczystość i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza), a następnie przejdą na Nowy Kleparz, skąd autokarami wyruszą do Michałowic.

Organizatorami przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie „Kadrówka”.