Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-06-16 21:27:31 przez eb

Odkrycia archeologiczne… MPEC-u w Krakowie

MPEC od wielu lat prowadzi w Krakowie bardzo szeroki zakres prac związany z modernizacją sieci ciepłowniczej, wymianą przewodów i budową nowych odcinków sieci ciepłowniczych.

– Wszędzie tam natrafiamy na pozostałości historyczne budowli miasta dróg czy starych murów. Szczególnie w ścisłym centrum Krakowa – zaznacza Marian Łyko, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Jednym z najstarszych śladów obecności człowieka, na które natrafiono podczas rozbudowy sieci ciepłowniczej są relikty osady neolitycznej sprzed 7 tys. lat. Znajdują się one w pobliżu szpitala im. dr. Babińskiego.

W trakcie prowadzonych pod nadzorem archeologicznym prac na granicy Starego Miasta, w krakowskiej dzielnicy Kazimierz udało się odkryć fragmenty średniowiecznych murów miejskich, pozostałości starych kamienic z XVI wieku oraz dobrze zachowaną drewnianą rynnę.

– Do tych prac podchodzimy ze szczególnym pietyzmem. Zawsze szukamy informacji w archiwalnych źródłach, dotyczących podziemnych pozostałości. Konsultujemy odkrycia z archeologami, korzystamy również z pomocy pracowników naukowych krakowskich uczelni. Prace, które prowadzimy w tej chwili, związane z budową dużego spięcia ciepłowniczego w okolicy Wawelu są tak prowadzone, że wykorzystujemy do tego georadar, tak by w pracy omijać przeszkody znajdujące się pod ziemią – mówi Marian Łyko.