Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-06-16 21:08:59 przez eb

Polska – Estonia: wystawa w ogrodzie Czapskich

Muzeum Narodowe w Krakowie planuje szereg wystaw plenerowych. Jedną z nich będzie wystawa poświęcona współpracy polsko-estońskiej prezentowana w ogrodzie znajdującym się na tyłach Pałacu Czapskich. Wzbogacone fotografiami plansze będą dostępne od 17 czerwca.

Wystawa "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów" powstała w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i Estonię. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w lutym 2018 r. w Muzeum Historii Estonii w Tallinie. Od tamtego czasu wystawa została poszerzona o plansze ilustrujące dokumenty państwowe oraz fotografie z lat 1918-1939 przedstawiające polskich i estońskich dyplomatów.

Dzięki znajdującym się na wystawie informacjom możemy przyjrzeć się wspólnej przeszłości obu krajów pozostających do dziś w bliskich stosunkach dyplomatycznych. Pośród zaświadczeń, legitymacji i orderów znajdziemy również menu kolacji wydanej w Tallinie na cześć ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, program oprawy muzycznej podczas wizyty prezydenta Polski w Estonii czy rozkład lotów Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Tallinna w 1932 r. Te ciekawostki nie tylko stanowią zbiór dowodów polsko-estońskiej współpracy na scenie politycznej, ale również dokumentują więzi kulturowe i relacje międzyludzkie.

Wystawa została przygotowana przez Estońskie Archiwum Narodowe na zlecenie Ambasady RP w Tallinie. Jej autorem jest Tiit Noormets, a za projekt graficzny odpowiada Einike Leppik. Efekt tej pracy będzie można oglądać w ogrodzie Czapskich do 1 sierpnia. Serdecznie zapraszamy!