Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-10-06 21:27:38 przez system

Prezydent Krakowa o decyzji Prezydenta RP w sprawie przepisów antysmogowych

To bardzo dobra wiadomość dla Krakowa – tak prezydent Jacek Majchrowski komentuje podpisanie ustawy antysmogowej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jesteśmy krajowym liderem w walce z niską emisją a nowe przepisy pozwolą skuteczniej zwalczać smog – dodaje prezydent Krakowa.

"Bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że prezydent Andrzej Duda podpisał dziś znowelizowaną Ustawę Prawo Ochrony Środowiska. Chcę podkreślić, że Kraków jako jedyny postanowił w tej sprawie działać na poziomie argumentów o charakterze merytorycznym, odkładając na bok, tworzone w ramach kampanii wyborczej, niewiele wnoszące, apele o zabarwieniu czysto politycznym.

Znam Pana Prezydenta, dlatego nigdy nie wątpiłem w to, że jego decyzja zostanie podjęta w oparciu o przesłanki merytoryczne i jednocześnie nie będzie w żadnej mierze decyzją polityczną.

Jestem przekonany, że argumenty przedstawione przez grupę krakowskich ekspertów na spotkaniu zorganizowanym z mojej inicjatywy z Ministrem Kancelarii Prezydenta RP Panem Wojciechem Kolarskim, w sposób znaczący przyczyniły się do podjęcia pozytywnej dla mieszkańców naszego miasta decyzji.

Pomimo stereotypów, funkcjonujących nawet w instytucjach publicznych, Kraków jest niezaprzeczalnym liderem działań związanych z likwidacją niskiej emisji w skali kraju. Dziś otrzymaliśmy nowe, oczekiwane narzędzie, które pozwoli nam na skuteczniejszą walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to dopiero początek drogi. Konieczne będzie przede wszystkim przyjęcie i dalsza weryfikacja całego szeregu aktów prawnych pod kątem działań ograniczających uciążliwość niskiej emisji. Jak do tej pory tak i teraz deklaruję, że Kraków nadal będzie służył swoją wiedzą i doświadczeniem, by wspierać wszystkich, od których decyzji i działań zależy jakość powietrza".

Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa