Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-11-08 13:36:45 przez system

Program „Klub” w Małopolsce

24 mln złotych dofinansowania dla 2151 klubów sportowych – to bilans programu pomocowego „Klub”, wspierającego przedsięwzięcia z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży. W Małopolsce wsparcie otrzymało aż 226 klubów, dzięki czemu nasz region uplasował się na drugiej pozycji w kraju.

W konferencji prasowej podsumowującej II edycję projektu, udział wzięli: wojewoda małopolski Pan Józef Pilch, senator Kazimierz Wiatr, posłowie Elżbieta Duda, Jan Duda i Jarosław Sztachetka, doradca ministra sportu Ziemowit Ryś oraz beneficjenci programu, czyli przedstawiciele klubów sportowych wraz z podopiecznymi. Głównym celem programu jest popularyzacja sportu wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Łącznie przyznano dofinansowanie klubom sportowym prowadzącym szkolenie sportowe aż w 70 różnych dyscyplinach np. piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis stołowy czy lekkoatletyka oraz w tym również mniej popularnych, takim jak baseball, futbol amerykański, kendo czy softball.

Szkoleniem w dofinansowanych klubach sportowych będzie objętych 130 tys. dzieci i młodzieży, dla których zajęcia sportowe będzie prowadzić ponad 5 tys. trenerów i instruktorów. Dla małopolskiej młodzieży, w ramach programu ”Klub” rząd przekazał ponad 2.5 miliona złotych.

Kluby biorące udział w programie, z otrzymanych środków mogą sfinansować wynagrodzenie trenerów, koszty organizacji bądź wyjazdu podopiecznych na obozy sportowe, czy też zakup i doposażenie sekcji w odpowiedni sprzęt. Jak podkreślała poseł Elżbieta Duda: - Program ten jest największym programem pomostowym w historii Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Z kolei wojewoda dodał, że Jest to ważny program dla mieszkańców Małopolski. Małe i średnie kluby, którym ciężko było pozyskać finansowanie, mają szansę na rozwój i inwestycje, dzięki pieniądzom z programu rządowego. Warto, aby młodzież z naszego województwa, wybierała aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia. Program „Klub” znakomicie się w to wpisuje, jest to niezmiernie ważne.

Sukces ministerialnego Programu Klub w 2016 roku oraz ciągle rosnące potrzeby środowiska sportowego wpłynęły na decyzję o przygotowaniu kolejnej edycji projektu. W planie finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki zabezpieczono na ten cel kwotę w wysokości 30 mln zł.