Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-09-13 15:38:27 przez system

Przypomną dokonania cichociemnych

W sobotę 17 września, w Stadninie Koni w Klikowej od godz. 13 odbędzie się piknik historyczny „Cichociemni – Elita Państwa Podziemnego”. Wydarzenie ma przypomnieć historię polskich żołnierzy desantowanych do okupowanej Polski podczas II wojny światowej.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Promocja Rozwój Obywatel ProTarnów. Cichociemni – tak nazwano jedną z najbardziej elitarnych grup żołnierzy Armii Krajowej walczących z okupantem w trakcie II wojny światowej. Była to tajna organizacja Polskich Sił Zbrojnych, wyszkolona na Zachodzie, która wróciła do Polski jako wyspecjalizowana grupa 316 skoczków spadochronowych do zadań specjalnych.

W tym roku przypadła 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych do walki w okupowanej Polsce. Z tego właśnie powodu decyzją Sejmu RP rok 2016 został ogłoszony rokiem Cichociemnych.W historię żołnierzy tego oddziału wpleciony jest również Tarnów. Warto tu wspomnieć o takich nazwiskach jak: Adam Boryczka, Stanisław Kolasiński oraz Zbigniew Matula. Pod Tarnowem odbyły się również dwa lądowania – lądowisko Motyl w Wał Rudzie – operacja Most II i Most III, które miały miejsce w 1944 roku.

W trakcie pikniku historycznego zaplanowano szereg atrakcji, w tym między innymi: pokazy rekonstrukcyjne jednostek strzeleckich Strzelec z Tarnowa, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej. Znajdą się również atrakcje dla dzieci: kamuflaż osobisty, kamuflaż twarzy, mini poligon, strzelnice oraz możliwość zapoznania się z budową pistoletów i karabinów. W trakcie imprezy będziemy mogli spróbować żołnierskiej grochówki i obejrzeć pokaz tarnowskiego oddziału jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych.