Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-08-15 10:43:23 przez system

Ścieżki ogrodowe doskonałym sposobem na dekorację!

Dbając o ogród bardzo często pomijamy kwestie, które mają trwały wpływ na jego wygląd. Godzinami potrafimy pielęgnować kwiaty, krzewy i drzewa, a całkowicie zapominamy o ścieżkach. Bardzo niesłusznie, estetycznie wykonane dróżki to ważny element ogrodu, który może nadać mu wyjątkowego charakteru.

Wiele aranżacyjnych możliwości

Planując ścieżkę ogrodową nie należy zapominać, że ma ona pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale też umożliwić swobodne dotarcie do wszystkich zakątków naszej działki. Planując rozkład ścieżek ustalmy ich położenie mądrze. Dróżki nie powinny być usytuowane blisko bujnej roślinności, która będzie uniemożliwiała poruszanie się. Warto omijać też duże drzewa, których korzenie z czasem mogą uszkodzić ścieżkę. Bardzo dobrym sposobem na aranżację jest dopasowanie układu dróżek do stylu ogrodu. W kompozycjach uporządkowanych o wiele lepiej sprawdzą się proste ścieżki, natomiast gdy nasza roślinność jest naturalna możemy śmiało pokusić się o łukowate kształty.

Wybierz właściwy materiał

Kiedy kształt ścieżki wybrany pozostaje nam wybrać właściwy materiał do jej zbudowania. Możliwości jest wiele powinniśmy jednak dobierać go do stylu ogrodu. Bardzo popularnym materiałem na ścieżkę jest drewno, które pasuje do każdego ogrodu, a także budynku, przy którym znajduje się nasza działka. Należy jednak podkreślić, że jest to materiał wymagający regularnej pielęgnacji i impregnacji. Bez niej nie będziemy mogli zbyt długo cieszyć się jego pięknym wyglądem. Szczególnie niekorzystnie reaguje na wilgoć, dlatego zacienione miejsca naszego ogrodu nie będą mu sprzyjać.

A może kamień?

Wiele osób do budowy ścieżek wybiera kamień naturalny, który jest bardzo efektowny i trwały. Płyta granitowa jest odporna na niekorzystne czynniki i nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, by wybierać elementy matowe lub z antypoślizgową nawierzchnią, która uchroni nas przed upadkiem, gdy kamień będzie mokry. Gdzie kupić kamień na ścieżkę? Materiał możemy nabyć w składach kamienia, centrach kamieniarskich lub w kamieniołomach. Pamiętajmy, że płyty powinny być duże, by móć po nich swobodnie stąpać, a także odpowiednio grube. Zbyt cienkie mogą się pod wpływem obciążenia łamać. Przed odbiorem zawsze dokładnie sprawdzajmy zakupione płyty. Tylko tak unikniemy elementów z defektem. Na ścieżkach w ogrodzie możemy też spotkać klinkier lub cegłę, to materiały stosunkowo niedrogie, a efektowne. Ważne, by budując dróżki zadbać o właściwe podłoże. Układanie materiału bezpośrednio na ziemi nie jest dobrym pomysłem. Powierzchnia musi być też odpowiednio utwardzona i we właściwym stopniu przepuszczać wodę. Dzięki temu unikniemy tworzenia się kałuży. Do stworzenia podłoża możemy wybrać piasek lub żwir. Ułożenie ścieżek zlećmy osobie z doświadczeniem. Na pierwszy rzut oka może nam się wydać, że jest to zadanie proste. Jednak brak praktyki może skutkować mizernym efektem, a szkoda marnować czas i materiał na nieudane próby. Ścieżka ogrodowa to bardzo ważny element każdego ogrodu, dlatego decyzję o jej budowie podejmijmy z głową.