Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-12-07 20:35:07 przez system

Szybka kolej do Tarnowa

Małopolanie powitali "Impulsy", które z Krakowa i Nowego Sącza po raz pierwszy dotarły do Tarnowa. Już od 11 grudnia trasę Kraków-Tarnów – trzecią linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej – będzie obsługiwać 30 pociągów małopolskiego przewoźnika, spółki Koleje Małopolskie.

Promocyjny przejazd nowoczesnym Impulsem do Tarnowa symbolicznie zainaugurował połączenie, które małopolski przewoźnik będzie obsługiwał od niedzieli, 11 grudnia, wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy na kolei.

- Uruchomienie trzeciej linii SKA to kolejny etap działań, którymi od kilku lat zmieniamy oblicze kolei w Małopolsce. Konsekwentnie dążymy do zapewnienia mieszkańcom jak najlepszych warunków podróży, czego symbolem jest niedawno odebrany, nowoczesny Impuls. Znakami rozpoznawczymi naszych kolei są również punktualność, atrakcyjna cena i duża częstotliwość kursowania. Z takiej kompleksowej oferty już za kilka dni będą korzystać pasażerowie jadący z i do Tarnowa – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Na zakup nowoczesnego taboru zarząd województwa przeznaczył w tym roku ponad 300 mln zł. Pierwsze 6 pojazdów wyprodukowanych przez sądecki Newag trafiło do Małopolski w ubiegłym tygodniu. Kolejne 7 Impulsów zacznie obsługiwać połączenia od marca przyszłego roku.

- W ciągu ostatnich lat przy ogromnym wsparciu funduszy unijnych, zakupiliśmy w sumie 44 nowoczesne pociągi, które wprowadziły zupełnie nowy standard w podróży koleją. To na pewno nie koniec inwestycji w tabor – w przyszłym roku planujemy kupno kolejnych składów – zapowiada wicemarszałek Stanisław Sorys odpowiadający w zarządzie województwa za Regionalny Program Operacyjny.

W ramach nowego rozkładu jazdy na trasę SKA 3 wyjedzie aż 30 pociągów Kolei Małopolskich. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu będą kursować co pół godziny, przez resztę dnia – co godzinę. To nie koniec rewolucyjnych zmian na małopolskich torach w związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy. Praca eksploatacyjna wzrasta o 15%, na tory wyjedzie 31 pociągów więcej. Dofinansowanie połączeń z budżetu województwa wzrośnie o 11 mln zł i łącznie wyniesie aż 105 mln zł.

- Nową jakość przewozów odczują od grudnia nie tylko podróżujący nową linią Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Tarnowa, ale także mieszkańcy podróżujący na Sądecczyznę. W nowym rozkładzie jazdy nie tylko zwiększamy liczbę połączeń na tym terenie, ale też kierujemy do obsługi tras nowoczesne składy Kolei Małopolskich. Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców południowej Małopolski do korzystania z pociągów – dodaje Leszek Zegzda, który w zarządzie województwa odpowiadający za obszar transportu.