Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-08-02 19:56:06 przez system

To już trzy lata od śmierci kardynała Macharskiego

W piątek, 2 sierpnia, mija trzecia rocznica śmierci kardynała Franciszka Macharskiego. Z tej okazji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w kościele Ecce Homo u sióstr albertynek oraz w katedrze na Wawelu, gdzie spoczywa kard. Franciszek Macharski, zostaną w ten dzień odprawione msze święte.

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie z rąk kardynała Adama Sapiehy. Rok później ukończył wydział teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W roku 1979 r. zastąpił Karola Wojtyłę, który został wybrany papieżem, na stanowisku metropolity krakowskiego. Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej oraz ds. Apostolstwa Świeckich.

Przeszedł na emeryturę w 2005 r. Od tego czasu mieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. W grudniu 2011 r. po upadku w swym mieszkaniu kard. Macharski, z powodu pęknięcia kości miednicy, trafił do szpitala i przeszedł kilkutygodniowe leczenie i rehabilitację.

W czerwcu 2016 r. kardynał przewrócił się podczas spaceru i złamał kręgosłup. Na kilka dni przed śmiercią odwiedził go w szpitalu papież Franciszek. Wieloletni metropolita krakowski zmarł 2 sierpnia 2016 r. w Krakowie w wieku 89 lat.
Kardynał Macharski otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec oraz Order Oficera Legii Honorowej. Otrzymał również odznakę „Honoris Gratia”, przyznawaną zarządzeniem prezydenta Krakowa oraz srebrny medal „Cracoviae Merenti”.

Fot. Wiesław Majka