Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-10 19:28:29 przez system

V Tarnowskie Dni Cecyliańskie

Koncerty, warsztaty, ogólnopolski konkurs organowy - tak będą przebiegać V Tarnowskie Dni Cecyliańskie. Ważnym wydarzeniem będzie nadanie imienia ks. Kazimierza Pasionka, Diecezjalnemu Studium Organistowskiemu, które obchodzi pięćdziesięciolecie powstania.

Kościół tarnowski wiele zawdzięcza ks. Pasionkowi. Do dziś wierni śpiewają pieśni, które skomponował. Był autorem tekstów m.in. do utworu „Błogosławiona Karolino”, czy „Z dalekiej Fatimy” oraz wielu innych. Ponadto stworzył kompozycje muzyczne do pieśni takich jak: „Dziękujemy Ci Ojcze nasz”, „Com przyrzekł Bogu”, „Kingo, sądecka Pani”.

Ks. Kazimierz Pasionek (na zdjęciu) urodził się 1 marca 1930 roku w Żmiącej, gmina Laskowa. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku z rąk biskupa Jana Stepy. Studia muzyczne ukończył na KUL. Przez 20 lat był dyrygentem chóru mieszanego działającego przy tarnowskiej katedrze. Ponadto, przez 33 lata wykładał muzykę i śpiew w tarnowskim Seminarium. W 1965 roku zaczął tworzyć Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie. Kierował instytucją kształcącą organistów przez 40 lat. Opracował także i wydał liczne śpiewniki. Zmarł 28 listopada 2006 roku. Jest pochowany w Żmiącej (dek. ujanowicki)

- Ks. Pasionek jest ojcem muzyki posoborowej w diecezji tarnowskiej - mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego.

- Po Soborze Watykańskim II trzeba było dostosować wszystkie teksty tłumaczone na języki narodowe do odnowionej liturgii. Często należało też skomponować nowe melodie. Najbardziej znany jego utwór, który do dziś jest wykonywany w kościele, to pieśń „Dziękujemy Ci Ojcze nasz”. Tę kompozycję śpiewał nawet Jan Paweł II - dodaje ks. Piekarz.

Uroczystości nadania imienia Diecezjalnemu Studium Organistowskiemu odbędą się w sobotę 21 listopada. O godzinie 10.00, w kościele akademickim pw. św. Józefa, ul. Dwernickiego 1, zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Następnie, ok. 11.30 w budynku Studium Organistowskiego zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ks. Pasionkowi i rozpocznie się recital organowy.

Okazją do zorganizowania Dni Cecyliańskich jest przypadające 22 listopada liturgiczne wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej.

Od soboty 14 listopada, muzyki organowej będzie można posłuchać w Diecezjalnym Studium Organistowskim, kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i w tarnowskiej katedrze. W środę 18 listopada, w budynku Studium Organistowskiego przy ul. Dwernickiego 1, odbędą się warsztaty organowe prowadzone przez dr. Jarosława Wróblewskiego z Uniwersytetu Muzycznego. im Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie o godz. 16.00 rozpocznie się recital organowy w jego wykonaniu.

W czwartek 19 listopada, odbędzie się w Tarnowie V Ogólnopolski Konkurs Organowy Diecezjalnych Studiów Organistowskich. W tym dniu o godz. 18.00 w tarnowskiej katedrze będzie celebrowana Msza św. oraz odbędzie się koncert muzyki chóralnej i organowej. Wystąpią Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses, a na organach zagra Sławomir Barszcz. Wtedy też ogłoszone zostaną wyniki konkursu organowego.

Dni Cecyliańskie odbędą się w dniach od 14 do 21 listopada pod honorowym patronatem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Program:

14 listopada 2015 r. (sobota)
Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, ul. Dwernickiego 1, sala org. nr 2,
11.30, recital organowy Kamila Dżalaka i Krzysztofa Musiała (studenci Akademii Muzycznej w Krakowie)
14.30, audycja organowa uczniów DSO w Tarnowie

15 listopada 2015 r. (niedziela)
kościół par. NSPJ w Tarnowie, ul. Lwowska 102
19.00, audycja organowa uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie

18 listopada 2015 r. (środa)
Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, ul Dwernickiego 1, sala org. nr 2,
10.00-13.00; 14.00-15.30, warsztaty organowe prowadzone przez dr. Jarosława Wróblewskiego z Uniwersytetu Muzycznego. im Fryderyka Chopina w Warszawie
16.00, recital organowy w wykonaniu Jarosława Wróblewskiego (wstęp wolny)

19 listopada 2015 r. (czwartek)
Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, ul. Dwernickiego 1,
10.00, V Ogólnopolski Konkurs Organowy Diecezjalnych Studium Organistowskich
18.00, Msza św. w bazylice katedralnej, koncert Chłopięcego Chóru Katedralnego PUERI Cantores Tarnovienses, organy Sławomir Barszcz, dyrygent ks. Grzegorz Piekarz
ogłoszenie wyników konkursu organowego i wręczenie nagród

21 listopada 2015 r. (sobota)
10.00, kościół akademicki pw. św. Józefa, ul. Dwernickiego 1, Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża
śpiewy liturgiczne Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie, organy Sławomir Barszcz

11.30, Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, ul. Dwernickiego 1 - uroczystość nadania imienia ks. Kazimierza Pasionka Diecezjalnemu Studium Organistowskiemu w Tarnowie, powitanie gości, wykład, sprawozdanie z działalności DSO, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, recital organowy pedagogów DSO w Tarnowie