Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-16 15:37:00 przez system

W drodze na Synaj…

czyli stan przygotowań na 400 dni przed ŚDM

15 czerwca w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego „Tratywa” odbyła się konferencja prasowa poświęcona tematowi przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Tarnowskiej.

Na 400 dni przed rozpoczęciem ŚDM swoją obecność w Diecezji Tarnowskiej zapowiedzieli między innymi Francuzi, Włosi, Słowacy, Chilijczycy, Norwegowie, mieszkańcy Republiki Środkowoafrykańskiej, Tajwanu, Ukrainy i Kazachstanu. Łącznie do naszej diecezji swój przyjazd zapowiedziało już 8420 osób. – mówi ks. Paweł Górski, koordynator Zespołu Diecezjalnego. – Jesteśmy gotowi na przyjęcie od 10 do 16 tysięcy młodych z zagranicy. – dodaje.
Kraje, zapowiadające swoją obecność podczas Tygodnia Misyjnego w Diecezji Tarnowskiej:
Francja – 3400 osób
Włochy – 3100 osób
Słowacja – 1000 osób
Chile – 500 osób
Norwegia – 200 osób
RCA – 80 osób
Austria – 50 osób
Tajwan – 35 osób
Ukraina – 30 osób
Kazachstan – 25 osób
Bez wskazania dotychczas konkretnej liczby osób, swoją obecność zapowiedziały również:
Szwajcaria, Mołdawia, Peru, a także mieszkańcy USA (Nowy Jork).

Podczas konferencji został poruszony temat finansów związanych z przygotowaniami i samym ŚDM – Dotychczas wygenerowane koszty to rząd około 150 tys. złotych – wydatki związane z organizacją Niedzieli Palmowej, szkoleń dla animatorów diecezjalnych, dekanalnych i parafialnych. (…) Natomiast pieniądze, które udało się pozyskać, to 400 tys. złotych brutto. – mówi odpowiedzialny za sekcję finansową Grzegorz Sudoł. Pieniądze te będą przeznaczone nie tylko na przygotowania, ale również na sam Tydzień Misyjny – młodzież, która będzie gościć w naszej diecezji wpłaca jedynie 30 euro. – Warto zwrócić uwagę, że w czasie Tygodnia Misyjnego ogromne koszty przyjmują na siebie parafie: kwestie przyjęcia, przejazdów czy wyżywienia. Dla każdej goszczącej rodziny będzie to symboliczny wkład w ŚDM, natomiast sumarycznie koszty, choćby wyżywienia, będą ogromne.

- Już niedługo będzie miało miejsce kolejne spotkanie młodych w ramach duchowych przygotowań do ŚDM. Program jest tak pomyślany, aby był przedsmakiem tego, co będzie się działo podczas drugiego tygodnia Światowych Dni Młodzieży. To właśnie w bocheńskich kościołach będą się odbywały katechezy, prawdopodobnie odbędzie się również Festiwal Młodych. – mówi ks. Rafał Jagoda, koordynator przygotowań do ŚDM w okręgu bocheńskim. – Można powiedzieć, że Synaj w Bochni będzie takim Światowym Dniem Młodzieży w pigułce. – dodaje. Ogólnodiecezjalne spotkanie młodych odbędzie się już 20 czerwca. Rozpoczęcie o godzinie 13.00 w Parku Rodzinnym Uzbornia w Bochni. W spotkaniu wezmą udział również rodziny, które zdeklarowały przyjęcie młodych w 2016 roku – takich rodzin jest już około 350.

Ostatnim tematem konferencji były inicjatywy wakacyjne. Coroczne wydarzenia organizowane przez wydziały duszpasterstwa w naszej diecezji, ruchy i stowarzyszenia gromadzą blisko 2000 osób. Są wśród nich uczestnicy wielu oaz, obozów, Miasteczka Modlitewnego, Strefy Chwały. Na wszystkich tych wydarzeniach odbywać będzie się promocja Światowych Dni Młodzieży. Ponadto Światowe Dni Młodzieży będą tematem głównym Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, której liczbę uczestników szacuje się na 8000 osób.