Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-07-01 13:06:18 przez eb

„Wannolot” Papcia Chmiela wyląduje w Krakowie

Stowarzyszenie Pamięci Papcia Chmiela planuje instalację przestrzenną – „wannolot”, który znajdzie się na krakowskim skwerze imienia rysownika. Tym niezwykłym pojazdem fani twórczości Henryka Jerzego Chmielewskiego będą mogli wyruszyć w podróż do krainy wyobraźni w towarzystwie Tytusa, Romka i A’Tomka oraz ich twórcy.

Przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Pamięci Papcia Chmiela, ma na celu upamiętnienie wybitnego polskiego grafika, rysownika i publicysty, jednego z ojców polskiego komiksu, żołnierza AK ps. „Jupiter” – Henryka Jerzego Chmielewskiego.

Instalacja przestrzenna ma powstać na skwerze Papcia Chmiela u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i al. Focha. Zostanie zaprojektowana i zbudowana w formie instalacji artystyczno-użytkowej i umożliwi odbywanie wspólnych podróży wraz z Papciem Chmielem oraz trójką bohaterów: Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem.

Stowarzyszenie Pamięci Papcia Chmiela podkreśla, że głównym atutem projektu jest jego forma użytkowa. Instalacja ma przedstawiać słynny pojazd z „Księgi V” przygód Tytusa, Romka i A’Tomka – „wannolot”, w którym znajdzie się postać samego Papcia Chmiela. Jego podopieczni będą stali na silnikach pojazdu, by umożliwić odwiedzającym wejście do środka i wspólną podróż z Papciem Chmielem, Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem.

– Liczymy, że pierwsza taka instalacja w Polsce, forma zapewniająca bezpośrednią interakcję i możliwość zabawy z postaciami najpopularniejszej w Polsce serii komiksowej, stanie się charakterystycznym dla Krakowa elementem jak smok wawelski czy rzeźba Igora Mitoraja – mówią inicjatorzy przedsięwzięcia ze Stowarzyszenia Pamięci Papcia Chmiela.

Działalność stowarzyszenia obejmuje także spotkania, konkursy, wystawy i inne formy twórcze angażujące dzieci i młodzież zgodnie z mottem artysty – „Bawiąc uczy, ucząc bawi”.