Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-04-10 15:21:57 przez system

Wędrowali śladami Karola Wojtyły

Około 1000 osób wzięło udział w p[iatkowym (10 kwietnia) Białym Marszu, który przeszedł z Gdowa do Niegowici. Pielgrzymka po raz pierwszy została spontanicznie zorganizowana w 2005r., kilka dni po śmierci Papieża-Polaka.

Uczestnicy Białego Marszu przeszli tą samą drogą, którą w 1948 r. przemierzył młody Karol Wojtyła udając się na swoją pierwsza parafię. „Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici” – w ten sposób Jan Paweł II wspominał w książce pt. „Dar i tajemnica” początki swojej pracy duszpasterskiej w Niegowici.

Uczestnicy pielgrzymki, podobnie jak młody wikary w 1948r., zatrzymali się przy kapliczce w Marszowicach. To właśnie w tym miejscu, przekraczając granicę niegowickiej parafii, Karol Wojtyła uklęknął i ucałował ziemię. Ten symboliczny gest Jan Paweł II powtarzał w czasie swojego Pontyfikatu, w różnych miejscach na całym świecie.