Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-01 23:12:43 przez system

Wieczór z gwiazdami w Niepołomicach

Rozpędzona Ziemia wpadnie w pozostałości po komecie Swift-Tuttle i dzięki temu w dniach od 17 lipca aż do 24 sierpnia możemy obserwować niezwykłe zjawiska na niebie - meteory.

W najgęstsze skupisko meteoroidów nasza planeta wpadnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Z tej okazji Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza wszystkich na wspólne oglądanie. Przygotowano wygodne leżaki i projekcję filmu Grawitacja, poprzedzającą podniebne widowisko.

Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 20 natomiast około godziny 22 rozpoczną się obserwacje pod czujnym okiem przedstawicieli Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego.

Pracownicy MOA pomogą w prawidłowym zrozumieniu zjawiska perseidów. Dostępny będzie teleskop, a dla chętnych zostaną przygotowane specjalne mapy, na których można zaznaczać drogę zaobserwowanych obiektów i wyznaczyć tajemniczy radiant.

Kilka słów o Perseidach:
Perseidy to rój meteorów nazywany potocznie spadającymi gwiazdami, deszczem meteorów czy „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia (maksymalna ich aktywność) jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Meteoroidy to pył i drobiny materii pozostałe po rozpadzie komet lub zderzeniach asteroid. Przedzierając się przez atmosferę tworzą ślad meteorowy, świetliste linie ciągnące się za nimi nawet na kilkadziesiąt kilometrów. Trafiają się też tak zwane bolidy (porównanie do Formuły 1 jak najbardziej wskazane), dające najjaśniejsze i najdłużej trwające zjawisko – długi warkocz roziskrzonej materii. Czasami podczas ich przelotu można usłyszeć charakterystyczne syki i grzmoty. Obiektem, dzięki któremu możemy oglądać rój meteorów jest kometa Swifta-Tuttle’a która ostatnim razem pojawiła się niedaleko Ziemi w 1992 roku, szacuje się, że następne takie przejście będzie miało miejsce dopiero w 2126 roku.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, najwcześniejsze wzmianki pochodzą z Dalekiego Wschodu. Można o nich przeczytać w archiwach chińskich z lat 30 I wieku naszej ery.

Wieczór z gwiazdami na Rynku w Niepołomicach już 12 sierpnia 2016 r.
20.00 Kino Letnie: Grawitacja
22.00 Wspólna obserwacja Roju Perseidów

Wstęp wolny.