Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-07-16 12:44:24 przez system

Wydarzenia centralne ŚDM krok po kroku

Pięć wydarzeń centralnych - trzy na Błoniach i dwa na Campus Misericordiae, czeka na młodych pielgrzymów z całego świata podczas ŚDM w Krakowie. Każde z głównych wydarzeń będzie trwało ok. półtorej godziny, a poprzedzi je 3-godzinne spotkanie, tzw. pre-wydarzenie.

Odpowiedzialni za organizację wydarzeń centralnych podkreślają, że każde pre-wydarzenie będzie elementem przygotowawczym głównych spotkań. Składać się będzie z koncertów, świadectw i innych form inscenizacyjnych i baletowych. Nie zabraknie też modlitwy. - Chcemy żeby w każdym wydarzeniu młodzi ludzie modlili się koronką do Bożego Miłosierdzia, różańcem, żeby zabrzmiała modlitwa Światowych Dni Młodzieży - podkreśla Weronika Griszel, koordynator Departamentu Wydarzeń Centralnych. Wydarzenia Centralne są treścią Światowych Dni Młodzieży, dotykają istoty spotkań młodych z Ojcem Świętym - wyjaśnia ks. Marek Hajdyła, szef Departamentu Wydarzeń Centralnych. Jak dodaje, by jak najlepiej przekazać ideę Światowych Dni Młodzieży, do współpracy zostali zaproszeni profesjonaliści - reżyserzy, scenografowie i inne doświadczone osoby.

26 lipca, 17.30 - Msza św. otwarcia na Błoniach

Podczas ceremonii otwarcia wzrok młodych pielgrzymów skupiony będzie na Janie Pawle II. – Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia! – papież Polak. Tę misję chcą wypełnić młodzi pielgrzymi podczas spotkania otwierającego Światowe Dni Młodzieży.

Pierwszy dzień rozpocznie się od sztafety z Iskrą Miłosierdzia z Łagiewnik na Błonia. Trasa będzie obejmowała ważne dla Jana Pawła II miejsca w Krakowie, zarówno sprzed czasów pontyfikatu, jak i z okresu, kiedy był papieżem, m.in. kościół św. Floriana i katedrę wawelską. Sztafetę rozpocznie siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach, ostatecznie zostanie ona wręczona kard. Stanisławowi Dziwiszowi, który tego dnia będzie celebrował Mszę świętą. Ogień Miłosierdzia zapłonie na ołtarzu i będzie towarzyszyć pielgrzymom przez cały czas ŚDM. Na drodze śladami Jana Pawła II będą prezentowane archiwalia ukazujące papieża w miejscach, w których zatrzyma się sztafeta.

Wędrówka Iskry Bożego Miłosierdzia będzie pokazywana na telebimach rozmieszczonych na Błoniach wraz ze świadectwami doświadczenia miłosierdzia oraz wcielania nauki Jana Pawła II w życiu konkretnych osób. W tym czasie na scenach animatorzy i wodzireje ruchu Lednica 2000 będą animować taniec i śpiew. – Chcemy pokazać jakie znaczenie dla młodych ma Lednica 2000 i jak wiele dla młodzieży zrobił o. Jan Góra, który pewnie będzie nam błogosławił z nieba – mówi Weronika Griszel, koordynator Departamentu Wydarzeń Centralnych. Wśród wielu artystów wystąpi również Ivan Komarenko wraz z chórem dzieci z Afryki.

Ponieważ hasłem pierwszego dnia będą słowa "Jan Paweł II jako inicjator ŚDM", odtworzona zostanie historia pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Salus Populi Romani będą wędrować po Błoniach pomiędzy sektorami, przekazywane przez grupy młodzieży z krajów, w których w chronologicznej kolejności odbyły się ŚDM. Młodzi przejdą w procesji ubrani w koszulki z logo dotychczasowych 13 spotkań i wyróżnieni flagami narodowymi, rozpoczynając od Rzymu aż do Krakowa. (Rzym 1986, Buenos Aires 1987, Santiago de Compostela 1989, Częstochowa 1991, Denver 1993, Manila 1995, Paryż 1997, Rzym 2000, Toronto 2002, Kolonia 2005, Sydney 2008, Madryt 2011, Rio de Janeiro 2013).

Równolegle na ekranach zostaną wyświetlone krótkie relacje z poprzednich Światowych Dni Młodzieży. Wędrówce symboli będą towarzyszyć hymny poszczególnych spotkań w wykonaniu chóru i orkiestry ŚDM.

Msza święta będzie celebrowana z formularza o św. Janie Pawle II. Rozpocznie się o godz. 17.30 pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Jej treścią będzie przede wszystkim modlitwa o błogosławieństwo i duchowe owoce spotkań. – To także będzie zaproszenie dla tych, którzy jeszcze się wahają czy wybrać się do Krakowa – mówi ks. Marek Hajdyła, szef Departamentu Wydarzeń Centralnych. Ponieważ Polska położona jest blisko Europy Wschodniej, Ewangelia będzie śpiewana zawsze w dwóch obrządkach: rzymsko-katolickim, ale także bizantyjsko-słowiańskim. Za muzykę liturgiczną Ceremonii Otwarcia opowiada ks. Robert Tyrała.

Przed Mszą św., w ramach tzw. pre-wydarzeń, zostanie odczytany DOCAT – publikacja Fundacji Youcat, poświęcona Katolickiej Nauce Społecznej. Wśród artystów wystąpi m.in. Ivan Komarenko wspólnie z chórem dzieci z Afryki. Podobnie jak w kolejnych dniach, animację będą prowadzić muzycy i wodzireje z ruchu Lednica 2000.

Wg szacunków organizatorów, w spotkaniu otwierającej ŚDM weźmie udział ok. 500 tys. osób.

28 lipca, 17.30 - Ceremonia powitalna na Błoniach

"Radość ze spotkania młodzieży z całego świata z Franciszkiem" - pod takim hasłem ok. 700 tys. młodych z całego świata powita papieża na Błoniach.

Spotkanie z młodzieżą papież Franciszek rozpocznie od przejazdu tramwajem w towarzystwie młodzieży niepełnosprawnej (m.in. ze stowarzyszenia Klika, wspólnoty L'Arche) trasą spod okna papieskiego przy Franciszkańskiej 3 na Błonia. - Zaproponowaliśmy ten pomysł, bo uznaliśmy, że symbolicznie wpisuje się w styl pontyfikatu papieża, pełen prostoty. Wpisuje się w to także podróż z niepełnosprawnymi młodymi uczestnikami ŚDM. Chcemy pokazać, że ci, którzy są ograniczeni ruchowo czy intelektualnie są pełnoprawnymi uczestnikami, których papież niejako zabiera ze sobą - mówi ks. Marek Hajdyła.

Na Franciszkańskiej prezydent Krakowa przekaże Franciszkowi symboliczne klucze do miasta.

Po dojechaniu na Błonia papież przesiądzie się do Papa Mobile i objedzie sektory, w których będą już młodzi pielgrzymi.

Ceremonia powitania rozpocznie się przemówieniem powitalnym kard. Dziwisza - gospodarza miejsca i przedstawicieli młodych ludzi z całego świata. Podczas powitania papież - jako pierwszy zarejestrowany na ŚDM pielgrzym otrzyma plecak pielgrzyma.

Po przemówieniach zaplanowano inscenizację, która ma pokazać gościnność i otwartość młodych na papieża. Następnie rozpocznie się procesja z flagami, podczas której w kluczu kontynentalnym reprezentowany będzie każdy ze 187 krajów zarejestrowanych na ŚDM.

Przedstawiciele sześciu kontynentów wniosą także wizerunek swojego lokalnego świętego, który się wsławił uczynkami miłosierdzia, np. dla Azji taką postacią będzie Matka Teresa z Kalkuty, dla Europy - św. Wincenty a Paulo, dla Ameryki Północnej - o. Damian Molokai. Sześcioro świętych, którzy są reprezentantami dzieł miłosierdzia w poszczególnych miejscach. - Nie patrzymy na miłosierdzie tylko centralnie z Łagiewnik, poprzez św. Jana Pawła II i św. Faustynę, ale też globalnie, kontynentalnie - mówi ks. Hajdyła.

Następnie proklamowana będzie Ewangelia w dwóch obrządkach: łacińskim i bizantyjsko-słowiańskim. Będzie ona poprzedzona inscenizacją, która ma być dla młodych zachętą do świętości. - Chcemy pokazać młodym, że mimo młodego wieku jesteśmy zaproszeni do tego, żeby kroczyć drogą świętości - wyjaśnia ks. Hajdyła.

Po Ewangelii papież po raz pierwszy przemówi do młodych. Po wspólnej modlitwie "Pater noster” i papieskim błogosławieństwie zakończy się ceremonia powitania.

Przed ceremonią powitania papieża Franciszka, na scenie wystąpią muzycy: Levi Sakala (Republika Środkowej Afryki), Tony Melendez (USA) i autorzy hiszpańskojęzycznej wersji hymnu ŚDM „Błogosławieni Miłosierni” BANUEV (Argentyna). W różnorodny sposób zaprezentują się także przedstawiciele międzynarodowych wspólnot i stowarzyszeń, m.in. Pomoc Kościołowi w Potrzebie, L’Arche, Chemin Neuf i Shalom.

29 lipca, 18.00 - Droga krzyżowa na Błoniach

W odróżnieniu od poprzednich, to spotkanie będzie miało charakter bardziej refleksyjny, modlitewny. Podczas nabożeństwa, które od 1993 r. jest częścią głównych uroczystości ŚDM, krzyż ŚDM będą nieśli kolejno przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń, pełniących dzieła miłosierdzia, m.in.: Cenacolo, Sant’Egidio i misjonarki miłości. „Będą to grupy, które na co dzień czynią miłosierdzie” – zapowiada Weronika Griszel z sekcji Wydarzeń Centralnych. „Którzy karmią głodnych, opiekują się chorymi, którzy pracują z więźniami, którzy pracują z uchodźcami – sięgamy po te grupy, których sensem istnienia jest świadczenie miłosierdzia w dzisiejszym świecie” – dodaje ks. Marek Hajdyła, szef tej sekcji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Droga Krzyżowa wytyczona jest w kierunku południowo-zachodnim od ul. Piastowskiej do ołtarza.

Ilustracja poszczególnych stacji scenicznymi formami wyrazu oraz połączenie klasycznej muzyki pasyjnej z nowoczesnymi improwizacjami – tak będzie wyglądało nabożeństwo Drogi Krzyżowej podczas Światowych Dni Młodzieży, w którym na krakowskich Błoniach weźmie udział papież Franciszek.

Nabożeństwo pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", rozpocznie się na Błoniach o godz. 18.00. Weźmie w niej udział ok. 800 tysięcy młodych pielgrzymów.

Autorem rozważań do kolejnych stacji drogi krzyżowej jest bp Grzegorz Ryś. Będą one oparte o 14 uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. Nabożeństwo zostało przygotowane w stylu rzymskim - Ojciec Święty, wraz z osobami zapowiadającymi poszczególne stacje i czytającymi rozważania będzie przy głównym ołtarzu na Błoniach.

Ks. Marek Hajdyła zapowiada, że organizatorzy treść poszczególnych stacji chcą wyrazić także poprzez obraz i dźwięk. „ Artystyczno-sceniczne formy zasugerują tematykę danej stacji. Muzyka natomiast dopełni i stworzy klimat. Wydaje się nam, że to będzie ciekawe połączenie klasycznej muzyki pasyjnej z nowoczesnymi improwizacjami” – mówi szef sekcji Wydarzeń Centralnych. Zgromadzeni będą mogli usłyszeć m.in. jednego z najzdolniejszych światowych skrzypków jazzowych młodego pokolenia – Adama Bałdycha.

Na zakończenie nabożeństwa Franciszek wygłosi do młodych przemówienie.

Z kolei przed drogą krzyżową wystąpią m.in. Paddy Kelly, francuski zespół Les Prêtres, grupa muzyczna z Iraku, a także jeden z najbardziej rozpoznawalnych chórów z Bliskiego Wschodu - Saint Rafqa Choir. Zostaną zaprezentowane także fragmenty animowanego filmu poświęconego św. Maksymilianowi Kolbe pt. „Max and Me”, zrealizowanego przez twórców „Cristiady”.

30 lipca, 19.30 - Czuwanie z Franciszkiem na Campus Misericordiae

Na rozpoczęcie nabożeństwa papież w towarzystwie reprezentantów wszystkich kontynentów - sześcioro młodych, przejedzie do "strefy 0", w pobliżu której, blisko ołtarza, będzie umiejscowiona brama miłosierdzia. Przejście przez nią ma nawiązywać do trwającego Jubileuszu Miłosierdzia.

Czuwanie będzie składało się z trzech części. Pierwsza to inscenizacja pt. "Droga do źródła miłosierdzia". Jest nim Jezus Chrystus, przewodnikami zaś apostołowie miłosierdzia, zwłaszcza s. Faustyna i Jan Paweł II - wyjaśnia ks. Hajdyła. Inscenizacja została przygotowana w oparciu o modlitwę ŚDM i zawarte w niej wezwania: abyśmy umieli nieść wiarę wątpiącym, nadzieję zrezygnowanym, radość smutnym, przebaczenie winnym i miłość oziębłym. - Te pięć wezwać to pięć przystanków, w których chcemy pokazać sytuacje młodych ludzi - oziębłości, niewiary, rezygnacji, smutku, a miłosierdzie jest dla nich szansą, by z tego wyjść. Św. Faustyna będzie pokazana jako ta, która z tych sytuacji wskazuje kierunek wyjścia - mówi ks. Hajdyła. Scenki odegrane w języku bliskim młodym ludziom, zaprezentuje Teatr Tańca Mira-Art z Gdyni.

Druga część to dialog papieża z młodzieżą (tradycyjnie, przed wygłoszeniem przemówienia, Ojciec Święty wysłucha świadectw młodych ludzi – tym razem będą to: Polka, Syryjka oraz Paragwajczyk).

Trzecia część to adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzi będą się modlić koronką do Bożego Miłosierdzia, będzie też czas na chwilę medytacji, a na zakończenie papież pobłogosławi ich Najświętszym Sakramentem. Zaplanowano też Apel Jasnogórski zaśpiewany po łacinie, jako nawiązanie do modlitwy Jana Pawła II w 1991 roku na Jasnej Górze.

Podczas adoracji wykorzystany zostanie ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, który następnie trafi do Kibeho (Rwanda), jako element projektu „12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju” – 12 miejsc na świecie, gdzie ma trwać wieczysta adoracja w intencji pokoju na świecie.

Po zakończeniu czuwania, na Campus Misericordiae odbędzie się ekumeniczny koncert uwielbieniowy pt. „Credo in Misericordiam Dei”, inspirowany 12-stoma artykułami wyznania wiary, podczas którego wystąpią m.in. s. Cristina Scuccia, Kasia Wilk, Kuba Badach i Krzysztof Iwaneczko. Organizatorzy koncertu specjalnie na tę okazję wybrali utwory muzyki chrześcijańskiej, zarówno katolickiej jak i protestanckiej, które wpisują się w Credo - 12 artykułów wiary.

W ramach pre-wydarzeń, przed sobotnim czuwaniem, wystąpią m.in. Il Volo (Włochy), Rexband (Indie) oraz młodzi z maronickiej wspólnoty Jesus ma Joie (Liban). Swoją działalność przybliży także m.in. Fundacja Frassatiego z Włoch, Salezjański Wolontariat Misyjny i papieskie stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

31 lipca, 10.00 - Msza św. posłania na Campus Misericordiae

Msza Posłania ma w uczestnikach wzbudzić pragnienie bycia apostołem miłosierdzia.

Wymownym obrazem podczas niedzielnej Eucharystii będzie ewangeliczna scena spotkania Chrystusa z Zacheuszem. - Zbawiciel spojrzał na niego, przyjął gościnę i, tym samym, zmienił jego życie. Spojrzeniem Jezusa na każdego z nas jest natomiast łaska chrztu świętego. Aby być miłosiernym jak Ojciec, trzeba z tą łaską współpracować - wyjaśniają organizatorzy.

W trakcie Mszy św. zaplanowano uroczyste wyznanie wiary, odśpiewane po łacinie. Poprzedzi je wstęp kard. Dziwisza, uświadamiający znacznie chrztu jako daru Bożego Miłosierdzia jakim i wyjaśniający symbolikę białej szaty. – To wyznanie wiary chcemy widzieć nie jako coś osobnego, dodatkowego, ale jako część tajemnicy Bożego Miłosierdzia – mówi ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ, w Sekcji Wydarzeń Centralnych odpowiedzialny za Zespół ds. Liturgii.

Białą szatę chrzcielną młodzi znajdą w plecaku pielgrzyma. - Zachęcamy, aby każdy wypisał na białym szalu datę swojego chrztu. Nałożenie szaty przez uczestników będzie momentem powrotu do źródeł naszego powołania. To także upodobni nas do siebie, gdyż w Chrystusie stanowimy jedną rodzinę – wyjaśnia ks. Mieszczak.

Na sam koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, papież ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Ojciec Święty, biskupi i kapłani będą koncelebrować Mszę św. w szatach liturgicznych zaprojektowanych przez zmarłego 2 lipca br. śp. Macieja Cieślę (27 l.) – grafika Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.


Podczas wydarzeń centralnych do dyspozycji pielgrzymów będą Strefy Pojednania oraz Targi Powołaniowe. Największa strefa pojednania zorganizowana będzie przy sanktuarium w Łagiewnikach.

Ze względu na wielkość krakowskich Błoni, podczas wydarzeń centralnych praktycznie wszystkie miejsca w sektorach zajmą zarejestrowani uczestnicy ŚDM. Wg szacunków, w uroczystościach weźmie udział ponad 800 kardynałów i biskupów oraz ok. 13 tys. księży z całego świata. Swój udział zgłosiło też ok. 1200 kleryków z ok. 30 polskich diecezji.

Na wszystkie Msze święte odprawiane w czasie ŚDM przygotowano ok. 5 000 000 komunikantów. Na terenie Błoni będą one przechowywane w 6 namiotach eucharystycznych. Na Campus Misericordiae takich namiotów będzie 20. Po raz pierwszy, oprócz liturgii łacińskiej, do nabożeństw wprowadzone zostaną elementy rytu bizantyjsko-słowiańskiego. Wydarzeniom Centralnym ŚDM towarzyszyć będą czterystuosobowe chór i orkiestra Światowych Dni Młodzieży.

Dla osób niezarejestrowanych przewidziano miejsce w specjalnym sektorze w Parku Jordana oraz w pozostałych zewnętrznych sektorach. Na wydarzenia centralne na Błonia nie będą obowiązywały żadne dodatkowe wejściówki.

Komitet Organizacyjny szacuje, że niezarejestrowanych pielgrzymów, którzy skorzystają z tych wejściówek może być ok. 0,5 mln.

Wszystkie kurie diecezjalne w Polsce i kraje sąsiadujące z Polską otrzymały już od Komitetu Organizacyjnego ŚDM informacje o możliwości otrzymania bezpłatnych wejściówek na Mszę św. kończącą ŚDM z papieżem Franciszkiem.

(KAI) am, pra, krakow2016.com

FOTO: Papież Franciszek (PAP/EPA / Samantha Zucchi)