Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-04-28 15:44:23 przez system

Zapisy na V Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej

Rozpoczęły się zapisy na V Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2016”, który odbędzie się we wrześniu, jednak zgłoszenia są przyjmowane do 24 czerwca br.

- Celem Festiwalu jest propagowanie i upowszechnianie sakralnej muzyki chóralnej, konsolidacja środowiska chóralnego oraz dzielenie się własnymi doświadczeniami muzycznymi - wylicza dyrektor ks. dr Grzegorz Piekarz.

W Festiwalu mogą uczestniczyć chóry amatorskie wykonujące religijną muzykę chóralną. Chór może wystąpić tylko w jednej z trzech kategorii: chóry kameralne, jednorodne i chóry mieszane. Będzie też specjalna kategoria dla chórów z diecezji tarnowskiej. Każdy chór ma wykonać w układzie wielogłosowym a cappella przynajmniej trzy zróżnicowane stylistycznie dowolne utwory religijne z własnego repertuaru i jeden utwór obowiązkowy o tematyce maryjnej.

Festiwal odbędzie się 24 września w Tarnowie. Obok konkursowych przesłuchań, które będą odbywać się w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, punktem centralnym będzie uroczysta Msza św. w tarnowskiej katedrze. Śpiewy wykonają wówczas wspólnie wszystkie chóry biorące udział w Festiwalu.

W jury zasiądą niekwestionowane autorytety w dziedzinie chóralistyki: prof. Lidia Matynian – Akademia Muzyczna w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając – Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej UPJP II w Krakowie, prof. dr Jerzy Kurcz – Akademia Muzyczna w Krakowie.

Każdy chór uczestniczący w Festiwalu otrzyma dyplom, te zaś które zdobędą pierwsze trzy miejsca w każdej z kategorii otrzymają również nagrody pieniężne. Jury może przyznać dodatkowe wyróżnienia.

Zapisy na Festiwal trwają do 24 czerwca br. Karty zgłoszeniowe należy przesyłać na adres: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów.

Szczegółowe informacje - zobacz: www.muzyka.diecezja.tarnow.pl w zakładce Festiwal chórów.

Organizatorami Festiwalu są: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Bazylika Katedralna w Tarnowie, Parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie.