Kategoria: Sport
Opublikowano: 2015-08-13 18:24:54 przez system

4. Rajd Polski Historyczny

  1. Rajd Polski Historyczny rozpocznie się już 3 września. Do imprezy organizowanej na terenach i w okolicach Krakowa, Wieliczki, Czchowa, Bukowiny Tatrzańskiej, Makowa Podhalańskiego czy Łapanowa spłynęło łącznie 48 zgłoszeń aż z jedenastu krajów.

Jak wiadomo rajd jest eliminacją FIA Trophy for Historic Regularity Rallies. Zgłosiła się cała czołówka kierowców w tej dyscyplinie. Christian Crucifix z Luksemburga prowadzący po czterech eliminacjach liczy, że opuści go pech z ubiegłego roku (awaria tylnego mostu) i będzie walczył o zwycięstwo. Włoch Paolo Marcattilj drugi w dotychczasowej klasyfikacji wyraźnie oczekuje rewanżu za drugie miejsce w czasie 3 RPH i twierdzi, że tym razem on stanie na najwyższym stopniu podium a nie Staszek Postawka. Piąty w klasyfikacji Pucharu FIA Pentti-Juhani Hintikka, będzie miał chyba najdalej do Krakowa, bo aż z Finlandii. Znacznie bliżej, bo z Austrii ma Michael Haberl, czwarty w Pucharze. Kolejny szósty zawodnik Pucharu to zwycięzca 1 RPH Marcin Stryczak. Doskonałe dziewiąte miejsce w klasyfikacji Pucharu FIA zajmuje Maciej Trzebiatowski, który po ubiegłorocznym wygranym Pucharze Polski w tym roku postanowił wystartować tylko w Rajdzie Polski. Stryczak i Trzebiatowski zaraz po RPH już 17 września wystartują w Rajdzie Elby.

Z krajowej czołówki obok wspomnianych Stryczaka, Trzebiatowskiego, Postawki nie zabraknie zajmujących czołowe miejsca w Pucharze Polski Pojazdów Zabytkowych w Rajdach na Regularność Jacka Grochowskiego, Krzysztofa Sielickiego, Arka Wieczorka i Artura Burtana.

Zawody rozpoczną się w czwartek, 3 września, o godzinie 18, tradycyjnym startem honorowym w Rynku Głównym w Krakowie. Będziemy mieli okazje z bliska przyjrzeć się samochodom uczestników i aut z wystawy samochodów zabytkowych, która towarzyszy rajdowi w Rynku Głównym.

W piątek zawodnicy wyruszą na pierwszy etap: 800 km trasy, w tym 408 km odcinków jazdy na regularność. Pierwszy etap to 409 km trasy, 9 odcinków jazdy na regularność o łącznej długości 191 km. Najdłuższy odcinek to Czchów – Młynne 40 km. Start pierwszego etapu wcześnie rano, bo o 7.30 z Wieliczki z Solnego Miasta. Pierwsza przerwa komasacyjna po przejechaniu odcinka Marszowice - Leszczyna to Czchów. O godzinie 9 na rynku w Czchowie będzie można zobaczyć zawodników. Kolejne odcinki jazdy na regularność to wspomniane Czchów – Młynne potem Wysokie – Maszkowice i Ochotnica Górna - Szlembark. O godzinie 13,30 zawodnicy wjadą na godzinną przerwę w Bukowinie Tatrzańskiej pod hotelem Bukovina. Kolejne cztery odcinki jazdy na regularność to Bukowina Tatrzańska – Biały Dunajec, Biały Dunajec – Stare Bystre, Lipnica Górna – Zawoja i Zawoje Grzechynia. O godzinie 17, pierwszy zawodnik zamelduje się na rynku w Makowie Podhalańskim i to będzie kolejne miejsce gdzie będzie można oglądać auta uczestników. Na koniec odcinek Budzów – Izdebnik i o 19.00 meta pierwszego etapu w Wieliczce pod hotelem Soray, czyli w bazie rajdu.

Etap drugi w sobotę to 191 km, w tym 108 km odcinków jazdy na regularność. Starujemy w tym samym miejscu jak piątek, tyle, że zawodnicy będą mieli troszkę więcej odpoczynku, bo pierwszy z nich wyjedzie o godzinie 8. Kolejna odcinki to Konary – Zakliczyn i Stadniki – Boczów. Przerwa komasacyjna na rynku w Łapanowie. Następnie zawodnicy przejadą Żegocina – Młynne i Żegocina – Ubrzeż. Meta drugiego etapu o godzinie 13 na Rynku w Wieliczce.

Tradycyjnie etap trzeci to etap nocny dokładnie powtórka etapy drugiego z tym, że start z Rynku w Wieliczce o godzinie 20 a meta w bazie rajdu o 1 w nocy.

Meta honorowa i przedstawienie zwycięzców to niedziela godzina 15, plac u stóp Wawelu - Plac Wielkiej Armii Napoleona.

Zapowiada się ciekawy rajd w doskonałej obsadzie. Listę zgłoszeń, harmonogram oraz wszelkie inne szczegóły znaleźć można na stronie rajdu: www.rajdpolskihistoryczny.pl.