Kategoria: Sport
Opublikowano: 2016-04-25 16:48:55 przez system

Bochnianin wśród najlepszych modelarzy świata

Adrian Stępień z Bochni, jako członek ekipy Aero Team ILK AGH, stanął wraz ze swoimi kolegami na podium odbywających się za Oceanem zawodów SAE Aerodesign West 2016.

Zespół z AGH zdobył srebrne medale za raport techniczny oraz za najlepiej punktowany lot, a także brązowy medal w klasyfikacji generalnej. Wszystkie trzy nagrody drużyna zdobyła w najtrudniejszej kategorii „Advanced”. Tym samym studenci Akademii niemal skopiowali swój ubiegłoroczny sukces, kiedy w swoim debiucie zdobyli w tych zawodach trzy srebrne krążki.

Celem „SAE Aero Design West” było zbudowanie zdalnie sterowanego modelu, tzw. samolotu udźwigowego. Modele samolotów oceniane były m.in. przez przedstawicieli amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz specjalistów z koncernów lotniczych takich jak Boeing czy Lockheed Martin. AGH reprezentowali modelarze z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki: Tomasz Frąk, Adrian Stępień, Sylwester Kurneta, Łukasz Wojakowski i Szymon Byrtek. Opiekunem Aero Team ILK AGH jest prof. Tadeusz Uhl, Kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki WIMiR.

Rywalizacja podzielona była na trzy części: Micro, Regular oraz Advanced. W tej ostatniej kategorii liczy się uniesienie przez samolot jak największej masy oraz precyzyjne zrzucenie ładunków do celu. Jedynym ograniczeniem konstrukcji samolotu był napęd – musiał to być silnik spalinowy o pojemności nie większej niż 7,5 cm3.

Zawody “SAE Aero Design West” organizowane są od 30 lat przez Society of Automotive Engineering. W tym roku w rywalizacji wzięło udział ponad 70 drużyn z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Chin, Indii czy Turcji. Wśród zespołów z Polski na zawodach w Kalifornii wystartowały również Politechnika Warszawska (zdobywając kilka złotych medali), Politechnika Poznańska oraz Politechnika Rzeszowska.