Kategoria: Sport
Opublikowano: 2017-03-03 01:41:21 przez system

II Międzyszkolny Turniej Gier Strategicznych

Nie tylko w poważnym nastroju, podczas akademii czy apelu poległych można zyskać wiedzę na temat naszej niełatwej historii. W Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni już drugi rok z rzędu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozgrywany jest Międzyszkolny Turniej Gier Strategicznych.

"Wojenna odyseja Antka Srebrnego" (obrońcy Grodna przed Sowietami w 1939 r,, a później żołnierza gen. Andersa), "Alarm dla Warszawy 111" (obrona Warszawy we wrześniu 1939 r. widziana oczami pilota polskiego samolotu myśliwskiego), "Dywizjon 303" (czyli historia najsłynniejszej polskiej formacji lotniczej podczas II wojny światowej) czy wreszcie "Obrona Lwowa'39" to tylko kilka tytułów gier strategicznych, w które grali uczniowie podczas Turnieju. Kto chciał, mógł zmierzyć się z siermiężną rzeczywistością PRL-u, grając w kultową już "Kolejkę" czy "Reglamentację" - nazwy obu gier mówią chyba wszystko.

W Turnieju wzięło udział łącznie 48 uczniów z siedmiu szkół podstawowych i gimnazjów:
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni,
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Matejki w Bochni,
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Barbary w Bochni,
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Jachowicza w Bochni,
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni,
- Gimnazjum nr 1 w Bochni,
- Akademickie Gimnazjum w Bochni.

Celem Turnieju nie było wyłonienie zwycięzców, lecz dobra zabawa (tej nie brakowało) i zainteresowanie uczniów tematyką historyczną (co chyba też się udało). Żaden uczestnik Turnieju nie wyszedł z niego z gołymi rękami - dla każdego znalazła się nagroda.

Turniej zorganizowało Stowarzyszenie "Bocheńska Dwójka".