Kategoria: Sport
Opublikowano: 2015-08-14 16:07:49 przez system

Jak dobrze wybrać buty do biegania?

But musi być dostosowany do naszych stóp i sposobu, w jaki układamy je podczas biegu. Znaczenie ma także częstotliwość i szybkość naszych biegów oraz podłoże po jakim zwykle się poruszamy. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie butów do biegania i z jakimi rodzajami obuwia dla biegaczy możesz aktualnie spotkać się na rynku.

Rodzaje butów biegowych

Przed wyborem obuwia prędzej czy później staje każdy biegacz. Bez względu na to, czy uprawia on lekki jogging czy wykonuje zaawansowane treningi, musi posiadać opowiednie buty, które zapewnią mu konmfort i zminimalizują ryzyko bólu stawów i kontuzji. Czym kierować się jednak przy zakupie takich butów?

W sklepach sportowych spotkać się można z różnym podziałem obuwia przeznaczonego do biegania. Sklepy internetowe również oferują szeroką gamę produktów. Przykładowo na stronie http://www.butydobiegania.pl/ oprócz rozbicia na buty damskie i męskie oraz oczywiscie podziału obuwia według producenta, znajduje się bardzo istotna klasyfikacja na buty treningowe, startowe, terenowe i minimalistyczne. Jak ją rozumieć i jakie jest przeznaczenie poszczególnych rodzajów butów?

Buty treningowe

Stworzone z myślą o codziennych, długich, ale też stosunkowo wolnych treningach. Buty te są masywne i dość sztywne, a podeszwa pod piętą jest gruba. Amortyzację zwykle wspomagają wkładki żelowe bądź poduszki gazowe. Idealne dla początkujących biegaczy, którzy wykonują spokojne treningi bez elemetów szybkościowych. Konstrukcja ich podeszwy jest też często dodatkowo przystosowana do zachowania stopy w czasie biegu. Wśród modeli butów treningowych można więc odnaleźć optymalne rozwiązania dla biegaczy ze stopą supinującą, pronującą czy neutralną.


Buty startowe

W porównaniu do butów treningowych, nie mają tak dużej stabilizacji i usztywnienia. Są miękkie, bardzo lekkie i dynamiczne. Najczęściej cenią je sobie ambitni zawodnicy, którzy tygodniowo pokonują dystans około 50 km i mocno różnicują swój wysiłek pod względem szybkości.


Buty terenowe

Są przeznaczone do biegania po górskich szlakach, piasku czy leśnych ścieżkach. Wykonane zazwyczaj z ciemniejszych, solidniejszych materiałów. Trudniej je zniszczyć, a zabrudzenia nie są tak bardzo widoczne. System sznurowania pozwala na schowanie sznurówek do środka. Mają dość niską amortyzację, ponieważ w trudnym terenie stopa ląduje pod różnymi kątami i musi dobrze wyczuwać podłoże.

Buty minimalistyczne

Jest to obuwie często przypominające skarpetkę lub rękawiczkę ze względu na specyficzne rozdzielenie w nich palców stóp. Buty te są elastyczne, pozbawione stabilizatorów, ale mają warstwę amortyzacji. Przeznaczone dla zwolenników pobudzania do pracy wszystkich mięśni i ścięgien stóp. Użytkownicy obuwia minimalistycznego, uważają że tradycyjne buty biegowe rozleniwiają stopy i tym samym uwsteczniają ich rozwój. W wielu modelach stopę oddziela od podłoża jedynie kilka milimetrów pianki lub gumy. Aby zacząć biegać w tego rodzaju butach, ortopedzi radzą najpierw chodzić w nich nawet kilka miesięcy.