Kategoria: Sport
Opublikowano: 2017-06-21 07:26:45 przez system

Jubileuszowy Turniej Judo-bocheńscy judocy na I miejscu

Ogromną niespodziankę sprawili swoim kibicom bocheńscy judocy, którzy podczas XX Międzynarodowego Turnieju Judo w Kopalni Soli Bochnia wywalczyli I miejsce!


XX Międzynarodowy Turniej zgromadził rekordową ilość klubów! Po raz pierwszy w historii bocheńskich zawodów gościliśmy ich aż 74. Były to reprezentacje pochodzące z 10 krajów Austrii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Węgier i oczywiście Polski. Na 5 matach w dwóch komorach solnych walczyło w sumie 509 zawodników (242 w sobotę i 267 w niedzielę).

Uroczyste otwarcie Jubileuszowego Turnieju uświetniła swoim występem Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia pod dyrekcją Zbigniewa Gdowskiego. Wprowadzono poczet sztandarowy i flagi wszystkich krajów, z których pochodzili zawodnicy oraz odegrano hymn narodowy.

W imieniu gospodarzy uczestników XX Turnieju przywitał burmistrz Miasta Stefan Kolawiński. Gościem honorowym był Rafał Kubacki znakomity judoka, 17-krotny Mistrz Polski, Mistrz Europy z 1989 roku, dwukrotny srebrny medalista (1994i 1998) oraz pięciokrotny brązowy medalista. Dwukrotny Mistrz Świata z 1993 i 1997, brązowy medalista z 1989. Podczas otwarcia obecny był również gospodarz Kopalni prezes Zbigniew Rójek.

Wręczono wyróżnienia dla osób od lat związanych z organizacją Turnieju Judo w Kopalni Soli Bochnia. Z rąk dyrektor Sabiny Bajdy odebrali je Stefan Kolawiński jako przedstawiciel partnera Turnieju jakim jest Miasto Bochnia i prezes Zbigniew Rójek jako przedstawiciel partnera, którym od lat jest Kopalnia Soli. Otrzymali je również: Wojciech Cholewa pomysłodawca Turnieju, Maria Tworzydło prezes Towarzystwa Sportowego MOSIR Bochnia, Danuta Dobranowska była prezes TS MOSiR, obecna wiceprezes TS MOSIR Bogumiła Sroka- Barbach oraz Przyjaciele Turnieju – państwo Wojtasowie i Kowalscy.

W pierwszym dniu zawodów do walk drużynowych stanęło 9 zespołów. - Reprezentacje poszczególnych klubów wystawiły bardzo mocnych zawodników. Bocheński zespół jako jedyna drużyna rozegrał 4 mecze i wygrał wszystkie. W finale nasi zawodnicy spotkali się z Wisłą Kraków i po pierwszej przegranej walce już kolejne 4 zdecydowanie wygrali. Bardzo mocną, decydującą walkę stoczyła Wiktoria Żabczyńska , która wygrała w dogrywce (przegrywając prawie całą zasadniczą walkę, a w ostatnich sekundach podstawowego czasu wyrównała wynik). To była zdecydowana wygrana – podkreśla Sabina Bajda dyrektor MOSiR Bochnia i wiceprezes Krakowskiego Okręgowego Związku Judo.

W opinii tych, którzy mieli okazję obserwować, jak na XX Międzynarodowym Turnieju Judo w Kopalni Soli Bochnia walczyła drużyna gospodarzy, nasz klub spisał się doskonale. Szli jak burza – podkreślił jeden z trenerów konkurencyjnego zespołu.

Wyniki walk drużynowych, stoczonych przez bocheński klub:

MOSiR Bochnia & Legia Warszawa 5:0

MOSiR Bochnia & Michalovce Słowacja 3:2

O wejście do finału:

MOSiR Bochnia & MOSiR Mysłowice 5:0

Siłą napędową turnieju i naszego zespołu była zdecydowanie Sabina Bajda, która nieprzerwanie dopingowała swoich wychowanków w czasie walk. Ma on już wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju sporcie. Przypomnijmy, Sabina Bajda jest 6-krotną medalistką Mistrzostw Polski Seniorek w Judo, brązową medalistką Akademickich Mistrzostw Świata, założycielką bocheńskiej sekcji judo, którą założyła w 1993 r. Obecnie od 1999 pełni funkcję dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni (od 1999 r.) oraz wiceprezesem Krakowskiego Okręgowego Związku Judo (od stycznia 2011 r.).

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki, Powiatu Bocheńskiego i Gminy Miasta Bochnia. Zadaniu partnerował Tauron Dystrybucja S.A. i wiele firm sponsorskich.