Kategoria: Sport
Opublikowano: 2023-08-09 22:13:58 przez Czas2012

Kto zwyciężył w XXIX Memoriałowym Biegu Majora Bacy?

199 zawodników stanęło na starcie XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy, który odbył się w niedzielę 6 sierpnia 2023 r. w Bochni-Chodenicach. W imprezie, której celem jest propagowanie sportowego stylu życia oraz upamiętnienie postaci majora Jana Kaczmarczyka, biegło 80 mieszkańców powiatu bocheńskiego.

Organizowany od 29 lat Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywa się w ramach uroczystości związanych z uczczeniem pamięci lokalnego bohatera majora Jana Antoniego Kaczmarczyka, partyzanta AK zastrzelonego przez hitlerowców. Ta cykliczna impreza łączy ze sobą walory sportowe i zdrowotne wraz z edukacyjnymi i historycznymi, dając możliwość szczególnego uczczenia tych ważnych dla lokalnej historii wydarzeń - podają organizatorzy.

Zawodnicy biegu głównego pokonali, posiadającą atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, trasę asfaltową o długości 10 km (przebiegli dwie pętle m.in. ul. Chodenicką i Karosek).

Pierwszy metę XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy przekroczył Patryk Marszałek z Rzeszowa, z klubu GUKLA Bratkowice Korzeniowski.pl, pokonując 10-kilometrową trasę w 30 minut (00:31:30.05). Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:32:31.99 zdobył Paweł Kosek z SPLA Tychy. Trzeci na podium stanął zakopiańczyk Piotr Kułak z Kamieńska z czasem 00:32:35.00.

Wśród kobiet najlepszy czas 00:37:48.31 osiągnęła krakowianka Paulina Golec. Drugie miejsce wywalczyła bochnianka Beata Popadiak z czasem 00:38:21.06. Trzecia wśród kobiet metę przekroczyła krakowianka Rozalia Malina z Sosnowca, która przekroczyła metę z czasem 00:39:32.61.

PODIUM W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH
Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych – wyniki według kategorii można zobaczyć na stronie do startu.pl

Nagrody się nie dublują, więc osoby, które były nagradzane w kategorii open, nie były brane pod uwagę w klasyfikacji wiekowej (wyjątek stanowi kategoria powiatu bocheńskiego).

80 BIEGACZY Z POWIATU BOCHEŃSKIEGO
Podobnie jak w ubiegłym roku duże grono biegaczy stanowili mieszkańcy powiatu bocheńskiego – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. – Sierpniowy Memoriał od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. W XXIX edycji biegu na starcie stanęło 80 mieszkańców ziemi bocheńskiej. Jakie osiągnęli wyniki?

– Pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył (podobnie, jak w poprzednich dwóch latach) Adam Rębilas z Nowego Wiśnicza, który na mecie pojawił się z czasem 00:33:41.93, który dał mu w klasyfikacji generalnej 8 miejsce (!)

– Drugie miejsce w klasyfikacji powiatowej wybiegał (również tak, jak w poprzednim roku) wiśniczanin Krzysztof Filipek z czasem 00:36:18.00, który zapewnił mu miejsce w pierwszej dwudziestce (miejsce 14).

– Tuż za drugim wiśniczaninem na mecie był bochnianin Paweł Goc z czasem 00:36:24.97 (na 15 miejscu w generalce).
Wśród kobiet – mieszkanek powiatu bocheńskiego kolejne miejsca zajęły trzy bochnianki:

– pierwsze Beata Popadiak ze wspomnianym wyżej czasem 00:38:21.06 (23 miejsce w klasyfikacji generalnej)

– drugie Karolina Brzegowa z czasem 00:41:50.45,

– trzecie Jolanta Żurek z czasem 00:44:02.58.

Uroczystość dekoracji zwycięzców XXIX Memoriałowego Biegu zaszczycili swoją obecnością Janina Smith córka Majora Bacy (Jana Kaczmarczyka), poseł Stanisław Bukowiec, Anna Wojakiewicz sekretarz Powiatu Bocheńskiego i Gustaw Korta zastępca burmistrza Miasta Bochnia. Zwycięzcy biegu głównego otrzymali nagrody finansowe, dzieci i młodzież pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Przed dekoracją najstarszych biegaczy minutą ciszy uczczono pamięć jednego z najwierniejszych zawodników opisywanego Memoriału, bochnianina Zygmunta Malewskiego, który zmarł w grudniu 2022 roku, a jeszcze w sierpniu stał na podium XXVIII edycji Biegu Majora Bacy.

Ze szczególnym wyróżnieniem podczas XXIX Biegu Bacy spotkała się wieloletnia uczestniczka tej imprezy sportowej pani Barbara Prymakowska, której poseł Stanisław Bukowiec wręczył ufundowaną przez siebie nagrodę, podkreślając rolę tarnowianki w promowaniu przez nią zdrowego stylu życia i pozytywnego nastawienia do świata.

Szczególnie miłym akcentem podczas dekoracji było poproszenie na podium pomysłodawców Biegu Majora Bacy Antoniego Cepaka mieszkańca Chodenic oraz Stanisława Famielca najaktywniejszego od lat wolontariusza tegoż Biegu.

Najmłodsi i najstarsi zawodnicy XXIX Memoriału
Wśród najstarszych zawodników XXIX edycji Memoriału wyróżniona została wspomniana wyżej siedemdzisięciodziewięcioletnia Barbara Prymakowska z klubu UKS Wrocław Żórawina oraz siedemdzisięciotrzyletni Marian Nowotny z Damienic, reprezentujący klub Niepołomice Biegają. Najmłodsi biegacze to mający roczek Aleksander Barwacz z Jodłówki i trzyletnia bochnianka Liliana Goc.

BIEG DZIECI I MŁODZIEŻY
Szczególny podziw i podziękowania za udział należą się tegorocznym uczestnikom biegu dla dzieci i młodzieży, którzy w strugach ulewnego deszczu wystartowali godzinę przed głównym biegiem.

Nie najlepsza pogoda nie zniechęciła młodych biegaczy, których na starcie znalazło się aż 136! Startowali w czterech kategoriach wiekowych – do lat 6, 8, 12 i 16. Najliczniejszą grupę stanowili jak zwykle najmłodsi – dzieci do lat 6 (28 chłopców, 17 dziewczynek). Młodzież miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze do lat 6 – 200 m, do lat 8 – 400 m, do lat 12 – 800 m.

Wśród startujących prawnuczka majora Bacy
Wśród startujących dziewczynek w kategorii od 6 do 8 lat znalazła się prawnuczka majora Bacy, krakowianka Aleksandra Smith-Nowak, która w swojej grupie zajęła III miejsce na podium.

Z wynikami biegu dzieci i młodzieży można się zapoznać TUTAJ

Biegowi, którego meta znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. Mimo niesprzyjającej aury wiele rodzin, które kibicowały młodszym i starszym biegaczom, skorzystało z grilla i stolików pod parasolami. Zawody w roli spikera relacjonował Roman Kieroński, związany z działem tarnowskim dziennikarz sportowy Gazety Krakowskiej.

Organizatorami XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy byli:
– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni,
– Towarzystwo Sportowe MOSIR Bochnia,
– Salt Runners Bochnia,
– Urząd Miasta Bochnia,
– OSP Chodenice.

W organizacji Turnieju pomagali:
– Komenda Powiatowa Policji w Bochni
– Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni
– Straż Miejska w Bochni
– Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Bochni
– firma OUTLET MEBLE Bochnia – Meble Niemieckie – Bochnia BGM s.c.

HONOROWY PATRONAT
XXIX Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywał się pod honorowym patronatem Adama Korty Starosty Bocheńskiego i Stefana Kolawińskiego Burmistrza Miasta Bochnia.

Kim był Major Baca? Życiorys - TUTAJ

Więcej zdjęć:

Przygotowania do startu Memoriałowego Biegu Bacy na profilu facebookowym MOSiR Bochnia – TUTAJ
Tuż przed biegiem dzieci i młodzieży – TUTAJ
Bieg dzieci i młodzieży – TUTAJ
Podium biegu dzieci i młodzieży – TUTAJ
Start biegu głównego – TUTAJ
Na trasie biegu głównego – TUTAJ
Na mecie biegu głównego – TUTAJ
Podium biegu głównego – TUTAJ

Info: MOSiR Bochnia