Kategoria: Sport
Opublikowano: 2015-03-01 22:30:10 przez system

Pobiegli Tropem Wilczym

W samo południe w niedzielę 1 marca ponad 60 biegaczy wyruszyło na trasę Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Bochnia w tym roku włączyła się w organizację wydarzenia, który ma szanse stać się największą imprezą biegową w kraju. Bieg odbył się łącznie w 81 miastach i na jego starcie stanęło tysiące ludzi. Bocheńska trasa Biegu została wytyczona na terenie Parku Rodzinnego „Uzbornia” i mierzyła dokładnie 1963 metry. Jej długość nie była przypadkowa – nawiązywała do daty śmierci ostatniego polskiego Niezłomnego, sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś”, który zginął w starciu z ZOMO w 1963 r. – 18 lat po zakończeniu wojny.

Nasze miasto było jedynym, które organizowało bieg pomiędzy Katowicami i Rzeszowem, dlatego na jego starcie zjawiło się wiele osób z sąsiednich miast - Jasienia Brzeskiego, Wieliczki, Niepołomic, Krakowa, a nawet Nowego Sącza. Biegały dzieci i dorosłe osoby.

Najmłodsza uczestniczka Biegu – Roksana Głowacka z Niepołomic – miała zaledwie 6 lat, ale dzielnie, z pomocą rodziców dobiegła do mety.

Bieg miał wymiar symboliczny, czcił pamięć Żołnierzy Wyklętych, dlatego nie wyłoniono jego zwycięzców. Zwycięzcami byli wszyscy, którzy stanęli na jego starcie. Dla uczestników przygotowano okolicznościowe koszulki i medale, które wręczali starosta Ludwik Węgrzyn, burmistrz Stefan Kolawiński i przewodniczący Rady Miasta, Jan Balicki.

Bieg zorganizowało Stowarzyszenie „Bocheńska Dwójka” przy współpracy Starostwa Powiatowego i Miejskiego Domu Kultury. Nad jego sprawnym przebiegiem czuwały nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2: Dorota Budzyn, Agnieszka Kierońska, Małgorzata Mrózek, Sebastian Serwiński, Małgorzata Śliwa, Monika Zapała, Katarzyna Zdeb, pod kierownictwem dyrektora szkoły, Zbigniewa Solaka. Nad zdrowiem i bezpieczeństwem biegaczy opiekę sprawowała Ewa Sokołowska.

„Czasbochenski.pl” był patronem medialnym wydarzenia.