Kategoria: Sport
Opublikowano: 2015-07-17 11:57:48 przez system

„Szachy pod dębem” w Zespole Szkół w Dąbrowicy

W Zespole Szkół im. prof. Jana Zdzisława Włodka w Dąbrowicy zakończono realizację projektu „Szachy pod dębem”. Projekt powstał w ramach programu „Młody Obywatel”, organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

„Młody Obywatel” to program, którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym uczestnicy mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Beneficjenci mieli do wyboru trzy obszary tematyczne: „Lokalni architekci”, „Z(a)maluj na lokalnie” i „Rozegraj okolicę”.

Młodzież Szkolnego Klubu Logistyki, działającego w Zespole Szkół w Dąbrowicy, wybrała temat pierwszy - „Lokalni architekci”. Przystępując do realizacji zadania uczestnicy musieli sprawdzić, jak wygląda ich najbliższa okolica pod względem użyteczności dla jej mieszkańców (np. tereny zielone, place zabaw dla dzieci, podjazdy dla osób niepełnosprawnych itp.). Następnie należało zaprezentować zebrane informacje lokalnej społeczności oraz władzom, a ostatecznie wprowadzić zaproponowane zmiany.

W związku z tym, iż najbliższe otoczenie szkoły stanowi piękny, zabytkowy park, działania „młodych architektów” skupiły się właśnie na jego obszarze. To tutaj młodzież Szkolnego Klubu Logistyki, w każdą rocznicę powstania swego klubu, sadzi jedno drzewo. W ramach realizacji projektu w pobliżu posadzonych dębów wybudowano stoliki i ławki. Zostały one wykonane metodą ekologiczną z wyeksploatowanych palet EUR. Teraz zarówno społeczność szkolna, jak i mieszkańcy najbliższej okolicy mogą odpocząć wśród zieleni parku.

Podsumowanie realizacji projektu połączone zostało z III Nocą z Logistyką, podczas której wszyscy uczestnicy korzystając z powstałych stolików i ławeczek rozegrali niejedną partię szachów.

Na konkurs Centrum Edukacji Obywatelskiej wpłynęło łącznie 30 projektów, z których 13 zdobyło dofinansowanie na realizację zaproponowanych działań. W gronie nagrodzonych znalazł się projekt „Szachy pod dębem” opracowany i zrealizowany przez młodzież ZS w Dąbrowicy pod opieką mgr Krystyny Migdał.

Pełna lista beneficjentów znajduje się na stronie: http://www.ceo.org.pl/pl/mlodyobywatel/news/lista-dofinansowanych-projektow-w-ramach-mlodego-obywatela