Kategoria: Sport
Opublikowano: 2016-06-13 08:04:14 przez system

Taciak wygrał Małopolski Wyścig Górski

Zwycięstwem Marka Rutkiewicza (Wibatech Fuji) zakończył się niedzielny, najtrudniejszy etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W końcowej klasyfikacji generalnej triumfował zaś Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice).

146 kilometrów liczył sobie ostatni z etapów rozegranych w ramach 54. edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Trasa poprowadzona została z Chochołowskich Term do Starego Sącza i znalazło się na niej w sumie pięć premii górskich CCC, wyznaczonych kolejno w Sierockich, Gliczarowie, Łapszance, Felsztynie i na Przełęczy Knurowskiej. Te nazwy doskonale znane są kolarskim kibicom i wiedzą oni, że oznacza to porządne ściganie po górskim terenie.
Pogoda dopisywała, było ciepło i słonecznie. Od samego startu kolarze kręcili w wysokim tempie, co uniemożliwiło zawiązanie konkretnej akcji. Dopiero pierwszy z podjazdów zaczął dzielić stawkę, ale to właśnie pod Sierockie poszła poważna selekcja.

Na 25. kilometrze na atak zdecydował się Paweł Charucki (Verva Activejet Team), któremu do koła doskoczyli: Radoslav Rogina (Adrian Mobil), Marcin Mrożek (CCC Sprandi Polkowice), Daniel Crista (Tusnad), Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji), Maksym Vasilyev (Kolss BDC), Mateusz Grabis (TC Chrobry Scott Głogów). Po przetasowaniach układ sił jednak się zmienił i na czele pozostali Regina, Mrożek, Charucki, Janiszewski i Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkwice).

W takim składzie czołówka dotarła do pierwszej premii górskiej. Za nią kolarze nie mieli jednak wytchnienia, bowiem zjazd prowadził pa bardzo wąskiej, krętej drodze, a zaraz po nim rozpoczynała się wspinaczka pod Gliczarów. Tam podzielny na części peleton rozsypał się już całkowicie. Ten stosunkowo krótki, acz bardzo stromy podjazd dał się we znaki wszystkim, bowiem także w prowadzącej grupie doszło do personalnych zmian.

Problemy zaczęła mieć ekipa Wibatech Fuji, w szeregach której obecny był lider klasyfikacji generalnej Małopolski, Dariusz Batek. Już na Sierockim defekt roweru zatrzymał z tyłu Jacka Morajkę, który nie zdołał wrócić już do swoich kolegów. Po minięciu dwóch pierwszych podjazdów okazało się, że Batkowi do pomocy został jedynie Janiszewski, zaś Marek Rutkiewicz zabrał się w mocną ucieczkę. Poza nim doskakiwać do niej zaczęli Rogina i Domen Novak z Adrii Mobil, Andrii Brataschuk (Kolss BDC), Matteo Fabbro (Cycling Team Friuli A.S.D.) oraz zawodnicy CCC Sprani Polkowice - Davide Rebellin, Łukasz Owsian, Marcin Mrożek i Leszek Pluciński.

Różnica dzieląca ich od około 20-osobowej grupy zasadniczej, w której obecny był lider wyścigu, oscylowała na poziomie 2 minut. W „peletonie” obecny był także trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej Mateusz Taciak, który podął się solowego ataku i zaczął stopniowo dochodzić czołówkę. Z pomocą ruszył mu Marcin Mrożek, który cofnął się z prowadzącej grupy i powrócił do niej już z Taciakiem. Oznaczało to, że w czubie wyścigu ekipa z Polkowic miała 5 z 6 swoich zawodników.

Kolejne kilometry nie przynosiły większych zmian. Różnice czasowe utrzymywały się na zbliżonym do 2-3 minut poziomie i choć co jakiś czas ktoś zdobyła się na nieśmiały atak, nic z tych akcji nie wychodziło.

Ostatecznie etapowego zwycięzcę wyłonił finisz z prowadzącej grupki. Najlepszy na mecie w Startym Sączu okazał się Marek Rutkiewicz, pokonując na kresce Radoslava Roginę i Davide Rebellina. Ponieważ Dariusz Batek dotarł na metę spóźniony o 2’51, na szczyt klasyfikacji generalnej przesunął się Mateusz Taciak i to on został triumfatorem 54. Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Obok niego na podium stanęli Ukrainiec Andriij Brataszuk oraz Słoweniec Domen Novak, zarazem najlepszy zawodnik do lat 23. Triumfatorem klasyfikacji sprinterskiej został Mateusz Komar z Domin Sport, a Rutkiewicz udekorowany został także za zwycięstwo w klasyfikacji górskiej.

 1. etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2016 (Chochołowskie Termy - Stary Sącz, 146km):
  Zwycięzca etapu: Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji)
  Klasyfikacja indywidualna generalna Małopolska (koszulka biała) - Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice)
  Klasyfikacja punktowa Greenway (koszulka zielona) - Mateusz Komar (Domin Sport)
  Klasyfikacja górska CCC (koszulka pomarańczowa) - Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji)
  Klasyfikacja młodzieżowa U23 Małopolska Organizacja Turystyczna (koszulka czerwona) - Domen Novak (Adria Mobil)
  Klasyfikacja drużynowa Gazeta Krakowska - CCC Sprandi Polkowice