Kategoria: Sport
Opublikowano: 2016-08-18 13:51:56 przez system

V Rajd Polski Historyczny ponownie w Żegocinie

Rajd Polski jest drugim po Rajdzie Monte Carlo najstarszym rajdem samochodowym na świecie. Jest to także najbardziej prestiżowa i największa w Polsce i Europie Środkowej impreza w sportach samochodowych. Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 1921 roku. Trasa wiodła wówczas z Warszawy do Białowieży.

Rajd Polski Historyczny (RPH) ma w swoim założeniu nawiązywać do tradycji Rajdu Polski, a formułą do dawnych rajdów. Istotą współzawodnictwa w tym Rajdzie jest bowiem precyzja jazdy (utrzymanie zadanej prędkości na zadanym odcinku) a nie szybkość, czyli jazda na regularność.

Tegoroczna, piąta już edycja, jest też po raz trzeci eliminacją FIA Trophy for Historie Regularity Rallies (impreza w randze Mistrzostw Europy). Rozegrana zostanie w dniach 1 - 4 września roku. Trasa Rajdu - to około 800 km po najpiękniejszych drogach Małopolski. Organizator tj. Automobilklub Krakowski spodziewa się około 50 przepięknych zabytkowych rajdówek, w tym większość zawodników z zagranicy. Tradycyjnie baza rajdu będzie w Wieliczce, a w trakcie Rajdu załogi odwiedzą najciekawsze miejscowości Polski południowej. Meta III etapu planowana jest w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie podczas Wystawy "Classic Moto Show".

Rajd przejedzie też przez Gminę Żegocina w piątek 2 września: pomiędzy godzinami 9.25 -11.15 - przez wieś Bełdno, a pomiędzy godzinami 11.00 - 12.15 - przez wieś Rozdziele.

Podobnie jak w roku poprzednim samochody rajdowe będzie można oglądać w centrum Żegociny (o godz. 10.35). Zapowiada się ciekawy rajd w doskonałej obsadzie. Listę zgłoszeń, harmonogram oraz wszelkie inne szczegóły znaleźć można na stronie rajdu .